Udržateľnosť euro-kritérií za každú cenu

Krátka správa:

Premiér Robert Fico uisťuje, že to s odhodlaním prijať euro v stanovenom termíne myslí naozaj vážne. Na konferencii Národného konventu o EÚ „Príprava Slovenskej republiky na vstup do eurozóny“ vyhlásil, že je odhodlaný „zaručiť udržateľnosť kritérií za každú cenu.“ Práve tento faktor sa označuje za najrizikovejší. Jeho stanovenie obsahuje aj veľkú časť subjektívneho/politického ohodnotenia krajiny.

V prvom rade však udržateľnosť závisí od toho, ako Európska komisia na jar 2008 vyhodnotí budúci vývoj slovenských verejných financií. Robert Fico vysiela pozitívne signály: „Ak si niekto myslí, že v roku 2009 prijmeme euro a potom začne Eldorádo a rozdávanie peňazí, je na omyle,“ vyhlásil na konferencii. Bol by rád, keby sa v mene tohto cieľa prestali ozývať hlasy, „ktoré kričia, že treba viac peňazí na rôzne kapitoly štátneho rozpočtu.“

Podľa opozície si premiér slovami a činmi odporuje. Poslanec NR SR za SDKÚ-DS Ivan Mikloš na konferencii vyhlásil, že vláda svojou politikou (PPP projekty na diaľnice, zákon o zdravotnom poistení a hroziace arbitráže…) sama ohrozuje splnenie Maastrichtských kritérií práve z hľadiska ich udržateľnosti.

Prechod na spoločnú európsku menu by bol ľahší, ak by Slovensko prijalo „Spoločenský pakt“ všetkých relevantných verejných aktérov, tvrdí predseda vlády. Bol by rád, ak by sa k nemu pridali nielen sociálni partneri, ale aj samospráva, médiá a opozícia. Presný obsah paktu nespresnil, ale zdôraznil, že by nemalo ísť o záväzok zmrazovania platov.

Opozícia to odmieta. Podľa Ivana Mikloša z SDKÚ-DS by tak opozičné strany na seba prevzali časť zodpovednosti za „zlú prípravu“ prechodu na euro a prípadný neúspech celého procesu.

Diskutujte: Tešíte sa na príchod eura? Obávate?