Ukazovatele sa zlešujú a dávajú nádej na obnovu

Pozadie:

V novembri 2008 sa v eurozóne oficiálne začala recesia po tom, čo druhý štvrťrok za sebou zaznamenala pokles v HDP. Európska komisia začiatkom mája odhadla, že európska ekonomika sa naštartuje najskôr v druhej polovici budúceho roka. Napriek viacerým pozitívnym signálom, ktoré začal vykazovať trh, európska exekutíva predpokladá, že hospodárstvo eurozóny tento rok poklesne o 4 % a 0,1 % budúci rok.

Otázky:

Európska komisia predpokladá, že eurozóna má najhoršie dôsledky krízy za sebou, no hlavní predstavitelia zodpovední za ekonomické záležitosti upozorňujú na krehký rast a vysokú nezamestnanosť. Ekonomický sentiment v eurozóne v júni stúpol viac ako sa očakávalo – zo 70,2 na 73,3 bodu. Vyplýva to z mesačného odhadu európskej exekutívy.

Komisia v štvrťročnej správe uvádza, že recesia už pravdepodobne narazila na dno, spôsobila však obrovské škody na trhu práce, čo môže ovplyvniť očakávanú obnovu budúci rok. „Vyzerá to, že to najhoršie je za nami pokiaľ sa pozerám na pokles HDP,“ píše Komisia.

Komisár pre menové záležitosti Joaquin Almunia tvrdí, že rast bude veľmi slabý a nezamestnanosť bude zo súčasných rekordných hodnôt naďalej stúpať, takže Európa potrebuje reformu, prísne testovanie bánk a politickú koordináciu. „Európa nebude mať taký potenciál rastu ako mala pred krízou,“ povedal počas finančného fóra, ktoré zorganizovali španielske noviny Cinco Dias.

Avšak ekonomické dáta povzbudili trh s cennými papiermi a index FTSEurofirst 300 stúpol o 1,7 %. „Zaznamenali sme obrat v ekonomickom sentimente. V júni nastalo oveľa väčšie zlepšenie ako sa očakávalo. Stále je to hodnota pod normálnou úrovňou, ale má dobrý smer,“ povedal Christoph Weil, ekonóm Commerzbank.
Podľa Komisie pozdvihnutie „ekonomickej nálady“ podporil sektor služieb, spotrebitelia a v menšej miere aj priemysel. Morálka v konštrukčnom sektore stagnovala a pokles zaznamenal maloobchod.

Najväčšie obavy v radoch Komisie a analytikov vyvoláva rastúca nezamestnanosť v eurozóne, ktorá v apríli dosiahla desaťročné maximum 9,2 % a tento trend by mal aj naďalej pokračovať, takže možno očakávať ďalší prepad v spotrebiteľskom dopyte.

Deflačný strašiak

Komisia vo svojej správe potvrdila inflačné tlaky vyvíjané na eurozónu, pričom spotrebiteľské ceny v máji ostali nezmenené s predpokladaným poklesom. Európska centrálna banka pozorne sleduje inflačné očakávania v snahe udržať mieru inflácie pod 2 %. Jej kľúčová úroková sadzba je v súčasnosti na rekordne nízkej úrovni 1 %.

Čo sa týka indikátora podnikateľského prostredia – ten stúpol z májovej hodnoty -3,11 na -2,97 v júni. Podľa Komisie je rast odrazom väčšieho optimizmu medzi vedúcimi podnikov pri pohľade na produkciu a sklady hotových výrobkov. No ich optimizmus pri pohľade na objednávky a export je na historických minimách.

(EurActiv / Reuters)