Ukrajinci pôjdu voliť. Opäť

Vnútropolitická kríza na Ukrajine, ktorá prepukla na konci augusta, vyvrcholila rozpustením parlamentu a vypísaním predčasných volieb. Prezident Viktor Juščenko podpísal príslušné dekréty včera, 9. októbra. Predčasné parlamentné voľby, ktoré sa uskutočnia 7. decembra 2008, budú už tretími za posledné tri roky. Pokiaľ nebude zvolený nový parlament, ktorý nechváli novú vládnu koalíciu, výkonnú moc bude mať v rukách Tymošenkovej odchádzajúca administratíva.

Juščenko vo svojom verejnom prejave povedal, že „voľby nie sú žiadnou tragédiou.“ Podľa neho sú len reakciou na skutočnosť, že premiéra  Tymošenková presadzovala osobné záujmy na úkor záujmov krajiny. Dodal, že ak by v takejto situácii nekonal, krajina by upadla do „anarchie.“

Viacerí analytici si kladú otázku, do akej miery sa vnútropolitický vývoj na Ukrajine premietne do jej snahy integrovať sa do EÚ a NATO. Vo všeobecnosti sa zhodujú, že predčasné voľby zatvárajú Kyjevu dvere pred pripojením sa k tzv. Akčnému programu pre členstvo v NATO. Očakávalo sa, že Severoatlantická aliancia ho Ukrajine ponúkne v decembri.

Od výsledkov decembrových volieb sa bude odvíjať aj cesta krajiny do EÚ. Júlia Tymošenková, premiérka odchádzajúcej vlády a niekdajší spojenec prezidenta Viktora Juščenka počas tzv. oranžovej revolúcie, neskrýva svoju snahu zlepšiť vzťahy s Ruskom. Pre takýto politický kurz ju môžu výrazne podporiť podnikateľské skupiny, ktoré majú úzke vzťahy s Ruskom a v ich záujme sú ochotní obetovať aj prípadné členstvo v transatlantických štruktúrach.

Predčasné voľby prichádzajú v čase svetovej finančnej krízy. Hoci ukrajinské hospodárstvo v posledných mesiacoch výrazne rástlo (v tomto roku sa odhaduje nárast ekonomiky o 6% a príchod priamych zahraničných investícií v hodnote 7 mld. dolárov), mena v posledných týždňoch oslabuje, vývoz klesá a deficit verejných financií sa zvyšuje, informuje denník Financial Times. Objavili sa prvé obavy o solventnosť bánk na Ukrajine. Petro Oleksijovyč Porošenko z Ukrajinskej centrálnej banky si myslí, že vzhľadom na vývoj na svetových trhoch nie je správny čas na predčasné voľby. Súčasne však dodal, že Kyjev má dostatočné finančné rezervy a nástroje na vykrytie prípadných finančných problémov.

Spor medzi Tymošenkovou a Juščenkom začal po konflikte v Gruzínsku. Prezident obvinil premiérku, že svojim mlčaním nahrávala ruskej strane, čím sledovala získavanie si priazne ruského obyvateľstva a hlasy ruských voličov pre prezidentské voľby v roku 2010. Napätie sa vystupňovalo po tom, čo v septembri Blok Júlie Tymošenkovej s podporou proruskej opozičnej Strany regiónov hlasoval v parlamente za návrhy zákonov, ktorými sa okliešťujú právomoci prezidenta a zjednodušuje sa procedúra jeho odvolania (impeachmentu).