Únia a Spojené štáty sa majú opäť radi, clá na autá Trump nateraz nezavedie

Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker na stretnutí s americkým prezidentom Donaldom Trumpom v Bielom dome. [EPA-EFE/JIM LO SCALZO]

Európska únia a Spojené štáty sa dohodli, že spoločne “vyriešia” aj spor ohľadom sporných amerických ciel na dovoz ocele a hliníku.

Zdá sa, že stredajšia misia Jeana-Claudea Junckera v hlavnom meste Spojených štátov splnila svoj účel. Podarilo sa mu presvedčiť amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby pre túto chvíľu nezavádzal nová clá na dovoz automobilov a autodielov z Európskej únie.

Ústupky, ku ktorým Úniu vo Washingtone zaviazal pritom na prvý pohľad nebudú pre krajiny EÚ príliš drahé. Európsky blok by mal zo Spojených štátov dovážať viac sóje, farmaceutických výrobkov či skvapalneného zemného plynu.

„Je jasné, že Európska únia v zastúpení Jeana-Clauda Junckera a Spojené štáty zastupované mojou maličkosťou, sa majú veľmi radi,“ napísal na sociálnej sieti Twitter počas schôdzky americký prezident.

Mysia splnená

„Keď som dostal pozvanie do Bieleho domu, dal som si jedno predsavzatie. Tým predsavzatím bolo dosiahnutie dohody. A my sme k dohode dospeli,“ vyhlásil v stredu spokojný predseda Európskej komisie.

Hlavným výstupom stretnutia dvoch lídrov je záverečné spoločné vyhlásenie. Píše sa v ňom o novej fáze vo vzťahoch medzi EÚ a Spojenými štátmi, ktoré majú stáť na „úzkom priateľstve, silných obchodných vzťahoch, lepšej práci pre globálnu bezpečnosť, prosperitu a spoločnom boji proti terorizmu“.

Väčšina vyhlásenia sa však venuje obchodným záležitostiam. Obidve strany sa dohodli, že sa spoločne pokúsia odstrániť všetky clá a necolné prekážky pre neautomobilové priemyselné výrobky. Pre „uľahčenie vzájomnej obchodnej výmeny“ sa dohodli na stanovení krátkodobých opatrení a posúdení súčasných colných opatrení“.

Čo čakať od schôdzky Juncker-Trump?

Predseda Európskej komisie ide presviedčať amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Únia nie je nepriateľom Spojených štátov. Európski lídri si ale od stretnutia veľa nesľubujú. 

Ako po strenutí uviedol Donald Trump, to by sa malo týkať aj ciel na oceľ a hliník. Jeho minister zahraničných vecí Steve Mnuchin vo štvrtok dodal, že spor ohľadom týcho cieľ chce USA „vyriešiť okamžite“. Ako sa to prejaví v praxi, zatiaľ nie je známe – o ich zrušení sa v oficiálnych vyhláseniach Američanov nehovorilo.

Zavedenie dovozných ciel na oceľ v hodnote 25 percent a na hliník v hodnote 10 percent podpísal šéf Bieleho domu v marci tohto roku. Európska únia okmažite odpovedala vlastnými clami na vybrané americké výrobky, medzi ktorými sú džínsy, arašídové maslo alebo motocykle značky Harley Davidson.

Podľa zdroja portálu Político ale pod „súčasné colné opatrenia“ nespadajú Trumpom navrhované clá na európske autá. O tom – z pohľadu EÚ – najdôležitejšom sa teda v spoločnom dokumente nepíše. Súčasťou vyhlásenia je len záväzok, že žiadna zo strán nepôjde „proti duchu dohody“, pokým niektorý z partnerov neukončí spoločné rokovania. Odloženie ciel na európske autá je tak postavené na ústnej dohode.

„Trump súhlasil, že nezvýši clá na autá, pokiaľ budeme rokovať“ uisťoval po tri a pol hodinových rokovaniach Juncker.

Na Trumpove rozhodnutie mohli mať vplyv aj vplývní členovia jeho administratívy, ako ekonomický poradca Larry Kudlow, minister financií Steve Mnuchin, či obchodný splnomocnenec USA Robert Lichnitzer, ktorým sa návrh na zvýšenie ciel nepozdáva.

EÚ bude „obrovským dovozcom“ amerického plynu

S dosiahnutou dohodou vyzeral byť spokojný aj americký prezident. „Chceme ďalej posilňovať toto skvelé partnerstvo, aby bolo k prospechu všetkých Američanov a Európanov,“ vyhlásil v stredu Trump, ktorý ešte krátko pred príchodom európskej delegácie hovoril o zneužívaní USA zo strany EÚ.

Za najväčšie víťazstvo považuje záväzok Únie, že bude dovážať viac americkej sóje či skvapalneného zemného plynu. V tomto prípade však ide skôr o symbolickú dohodu. Dovoz týchto komodít do EÚ podlieha nulovým clám a vo vyhlásenie nespomína, akým spôsobom Únia zaistí nárast ich nákupu.

V súvislosti s americkým plynom sa včera spomínalo vybudovanie terminálov potrebných pre ich dodávku po morskej ceste. Tie Európska únia však buduje už aj v súčasnosti.

Dohoda o väčšom nákupe sóje má pre Trumpa veľký vnútropolitický význam, nakoľko môže upokojiť poľnohospodárov zo západu a stredu Spojených štátov. Práve štáty z týchto oblastí najviac postihli protiopatrenia prijaté čínskou vládou v reakcii na Trumpove zavedenie sporných ciel na hliník oceľ. V týchto štátoch sa americký prezident zároveň teší veľkej voličskej podpore.

Do Číny, ktorá je najväčším svetovým nákupcom sóje, Spojené štáty každoročne vyvážajú túto komoditu v hodnote 14 miliárd dolárov.

„Jeanovi-Claudeovi Junckerovi za toto ďakujem,“ vyjadril spokojnosť na tlačovej konferencii po stretnutí šéf Bieleho domu.

Zástupcovia Európskej komisie na schôdzke tiež prisľúbili vybudovať potrebnú infraštruktúru, ktorá zabezpečí vyšší dovoz skvapalneného zemného plynu z USA. Nové terminály, ktoré sú potrebné pre dovoz LNG morskou cestou, sú však už súčasťou európskej stratégie diverzifikovať dodávky plynu a odpútať sa od závislosti na Rusku.

„Európska únia bude obrovským nákupcom nášho LNG,“ vyhlásil Trump, „my im to výrazne uľahčíme,“ dodal.

Spojené štáty dlhodobo tlačia na väčší predaj skvapalneného plynu v Európa. Americký prezident kvôli tomu pred summitom NATO kritizoval výstavbu kontroverzného plynovodu Nord Stream 2, ktorý má spojiť Nemecko a Rusko popod Baltské more. Nemeckú kancelárku v tejto súvislosti obvinil, že je pod totálnou kontrolou Ruska.

Reforma Svetovej obchodnej organizácie

Ako vyplýva zo spoločného vyhlásenia, Brusel a Washington chcú tiež pracovať na odstránení bariér v obchode so službami, chemickými, farmaceutickými a lekárskymi výrobkami.

„Toto otvorí trh pre poľnohospodárov a pracovníkov, zvýši investície a zabezpečí blahobyt tak v Spojených štátoch, ako aj v Európskej únii,“ uviedol Trump. Obidve strany tak opäť otvárajú témy, ktoré mali byť súčasťou navrhovanej zmluvy o Transatlantickom obchodnom a investičnom partnerstve (TTIP). Tú práve Trump po svojom nástupe do Bieleho domu zmietol zo stola.

Únia a Japonsko odpovedajú na Trumpov protekcionizmus podpisom obchodnej dohody

Z najväčšej bilaterálnej dohody o voľnom obchode v histórii Európskej únie by mohol profitovať aj slovenský automobilový, poľnohospodársky a finančný sektor. 

Únia a Spojené štáty chcú tiež spojiť sily v ochrane ich firiem pred nekalými obchodnými praktikami.

„Budeme preto spolupracovať s podobne zmýšľajúcimi partnermi na reforme Svetovej obchodnej organizácie a na riešení neférových obchodných praktík, ako krádeže duševného vlastníctva, priemyselné dotácie, narušenia trhu spôsobené štátom vlastnenými podnikmi, a nadmerné kapacity,“ píše sa vo vyhlásení.