Únia, Austrália a Nový Zéland sa chcú poponáhľať s dohodou o voľnom obchode

Šéfky európskej a austrálskej diplomacie. [Twitter/@EUinAus]

Šéfky európskej a austrálskej diplomacie chcú ísť vďaka dohode príkladom proti protekcionizmu.

Európska únia chce čo najrýchlejšie uzatvoriť dohodu o voľnom obchode s Austráliou, aby obe strany mohli „ísť príkladom proti protekcionizmu“. Uviedla v stredu (8. augusta) v Canberre šéfka diplomacie Európskej únie Federica Mogheriniová, ktorá bola v ostatných dvoch dňoch na svojej prvej oficiálnej návšteve Nového Zélandu a Austrálie.

Obe návštevy poskytli vysokej predstaviteľke EÚ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku možnosť zhodnotiť dobrý stav vzťahov medzi EÚ a Novým Zélandom a EÚ a Austráliou, a zaoberať sa spôsobmi, ako možno zlepšiť nielen dvojstranné vzťahy, ale aj zvýšiť spoločné úsilie pri riešení globálnych problémov, a to aj prostredníctvom mnohostranných fór.

Čím skôr, tým lepšie

Mogheriniová, ktorá v Canberre rokovala so šéfkou austrálskej diplomacie Juliou Bishopovou, ocenila nedávno spustený proces rokovaní o rozsiahlej dohode o voľnom obchode, ktoré Únia vedie s Austráliou a Novým Zélandom.

„Pre nás je to spôsob jasne povedať, že bez ohľadu na geografické vzdialenosti pripisujeme nesmiernu váhu nášmu partnerstvu s Austráliou, a to najmä teraz, v časoch globálnej neistoty a protekcionistických tendencií,“ citovala Mogheriniovú tlačová agentúra AP.

Prvé kolo obchodných rokovaní s Austráliou aj Novým Zélandom sa uskutočnilo v júli v Bruseli a podľa Mogheriniovej tieto rokovania prebiehali „pomerne intenzívnym tempom“.

„Očakávame uzavretie veľmi ambicióznej obchodnej dohody, pozitívnej pre obe strany, čím skôr, tým lepšie,“ uviedla Mogheriniová.

Čína zvyšuje svoj vplyv, Európa by sa mala zobudiť

Starý kontinent potrebuje vlastných odborníkov na ďaleký východ, píšu TABITHA SPEELMANOVÁ a MATEJ ŠIMALČÍK.

Obe diplomatky zdôraznili, že EÚ aj Austrália zdieľajú rovnaký názor na potrebu posilniť svetový poriadok založený na pravidlách v obchodnej sfére alebo v rámci boja proti terorizmu či novým kybernetickým hrozbám.

 

Počas návštevy Nového Zélandu Mogheriniová rokovala s premiérkou Jacindou Ardernovou, ministrom obrany Ronom Markom a ministrom zahraničným vecí Winstonom Petersom. V Austrálii jej program obsahoval aj rokovania s generálnym guvernérom Austrálie Petrom Cosgroveom.