Únia by mala mať právo veta pri megaprojektoch financovaných Čínou, tvrdí Oettinger

Eurokmisár pre rozpočet Gunther Oettinger. [EPA-EFE/Javier Lizon]

Pom tom, čo sa Taliansko pripojilo k čínskemu infraštruktúrnemu projektu novej Hodvábnej cesty, eurokomisár pre rozpočet Günther Oettinger chce pre Úniu právo veta, aby mohla blokovať infraštruktúrne projekty v Európe financované Čínou.

Taliansko premiér Giuseppe Conte minulý týždeň (23. marca) podpísal s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom memorandum o zapojení Talianska do čínskeho globálneho infraštruktúrneho projektu  novej Hodvábnej cesty.

Krok Ríma vyvolal v niektorých členských krajinách EÚ búrlivé reakcie, pričom nechýbali ani apely na EÚ, aby rozhodnutie talianskej vlády zablokovala.

„Rozširovanie dopravného spojenia medzi Európu a Áziou je samo o sebe dobrá vec – ale len do momentu, kedy nie je ohrozená autonómia a suverenita Európy,“ vyhlásil eurokomisár pre rozpočet EÚ Gunther Oettinger pre nemeckú mediálnu skupinu Funke.

Taliansko je prvou krajinou zo siedmich najvyspelšjích krajín sveta združených v  skupine G7, ktorá sa pridala do čínskeho megaprojektu.

Kritika z Nemecka

Nemecký zástupca v Európskej komisii dodal, že sa pozerá „s obavami na to, že v Taliansku a ďalších európskych krajinách infraštruktúra strategického významu, ako elektrické siete, či rýchle železničné trate a prístavy už nie je v európskych ale čínskych rukách“.

„Európa naliehavo potrebuje čínsku stratégiu, ktorá naplní naše očakávania,“ dodal.

Keďže si myslí, že niektoré štáty Únie berú národne a európske záujmy na ľahkú váhu, povedal, že „by stálo za zváženie,“ európske právo veta, alebo „požiadavku na súhlas Komisie“, ktorá by mohla blokovať infraštruktúrne projekty financované Čínou na jej území.

Nová hodvábna cesta a vyšehradská štvorka: Búrka v pohári vody?

Novú hodvábnu cestu mnohí chápu ako pokus Číny vybudovať masívnu, mnohonárodnú zónu ekonomického a politického vplyvu. Do projektu sa zapojili aj všetky krajiny Vyšehradskej štvorky. Ich hlavným motívom sú obchodné a investčné príležitosti. Zatiaľ však ostali len na papieri. 

Vyjadrenie Oettinger prišlo po tom, čo dohodu Ríma a Pekingu otvorene skritizoval nemecký šéf diplomacie Heiko Maas.

„Vo svete, kde existujú mocnosti ako Rusko, Čína či naši partneri zo Spojených štátov, budeme schopní prežiť, len ak EÚ zostane jednotná,“ uviedol nemecký minister pre nedeľník Welt am Sonntag.

„Ak niektoré krajiny veria, že môžu rozumne obchodovať s Čínou, tak sa možno jedného dňa zobudia a zistia, že prišli o svoju nezávislosť,“ pokračoval šéf nemeckej diplomacie.

„Čína skrátka nie je liberálna demokracia,“ dodal.

Európskej dvadsaťosmičke sa už dlhú dobu nedarí dohodnúť na spoločnej stratégii voči Číne. Na jednej strane Únia potrebuje udržať na svojej strane Čínu ako dôležitého obchodného partnera, súčasne sa si ale uvedomuje jej ambície a narastajúci vplyv vo svete.

Obojmerná obchodná výmena

Taliansko v sobotu s Čínou podpísalo „právne nezáväzný“ protokol, ktorým pristupuje k čínskemu projektu novej Hodvábnej cesty. Peking ním chce oživiť projekt starodávnej Hodvábnej cesty so zámerom ekonomicky prepojiť východ a západ, Áziu s Európou.

Podľa čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga má megaprojekt obojsmerne rozprúdiť obrovské investície a obchod. Talianske a čínske firmy zároveň podpísali desať dohôd v oblasti vedy a technológiách, bankovníctve, energetike či obchode s ovocím.

Čínsky šéf diplomacie presviedča európskych predstaviteľov o férovosti Pekingu

Wang Yi je na európskom turné a chystá aprílový summit EÚ-Čína. Európski predstavitelia napriek prívetivej rétorike plánujú pre čínske firmy obmedzenia v prístupe k verejným zákazkám.

Taliansky predseda vlády Giuseppe Conte pred médiami povedal, že hodnota jednotlivých podpísaných dohôd presahuje sumu 2,5 miliardy  eur. Podľa talianskeho denníku Il Sole 24 Ore by hodnota čínskych investícií na Apeninskom polostrove mohla časom narásť na 20 miliárd eur.

„Sme si dobre vedomí, že podpis tohto memoranda prináša tak riziká ako aj príležitosti,“ uviedol Michele Geraci, štátny tajomník talianskeho ministerstva pre hospodársky rozvoj, ktorý desať rokov pôsobil v Číne.

Na konci apríla by malo dôjsť k podpisu ďalších zmlúv, keď Čínu navštívi predseda talianskej vlády. Jeho cieľom je vyrovnať v súčasnosti nerovnomernú obchodnú výmenu, kedy do Talianska z Číny prúdi oveľa väčšia produkcia ako opačným smerom. Čínske investíciie v Taliansku sú tiež omnoho menšie ako v iných krajinách EÚ, napríklad Veľkej Británii.

Salvini nechce z Talianska kolóniu

Kritici ale v Pekingom podporovanom budovaní železničnej a cestnej infraštruktúry vidia jej „predátorskú“ obchodnú praktiku, z ktorej na konci dňa budú ťažiť iba Čína a čínske spoločnosti.

Si Ťin-pching ale po piatkovom stretnutí s talianskym náprotivkom Sergiom Mattarellom odmietol akýkoľvek konflikt záujmov.

„Čína chce, aby z obchodnej výmeny ťažili obidve strany a aby investície prúdili obidvomi smermi,“ vyhlásil v Taliansku Si Ťin-pching.

Američania varujú Európu pred čínskou technológiou v 5G sieťach. Slovensku chýbajú dôkazy

Americkí predstavitelia varujú európskych partnerov pred nákupom telekomunikačných zariadení od čínskych spoločností Huawei a ZTE. Deje sa tak v súvislosti s plánovaným zavádzaním novej generácie mobilnej siete.

Podľa Mattarellu musí byť Hodvábna cesta „obojsmernou cestou“ „pričom sa musí zachovať férová hospodárska súťaž, musí byť rešpektované duševné vlastníctvo zatiaľ čo bude pokračovať boj proti falšovaniu tovaru,“ vyhlásila čínska hlava štátu.

Talianska vláda ale nie je v názore na zapojenie Talianska do projektu jednotná. Oficiálnej návštevy čínskeho prezidenta sa napríklad nezúčastnil líder Ligy a podpredseda vlády Matteo Salvini. Taliansko podľa neho „nesmie byť nikoho kolóniou“.

Na rozdiel od jeho koaličného partnera Luigiho Di Maia, šéfa Hnutia piatich hviezd, ktorý je naklonený spolupráci s ázijskou veľmocou, varuje pred využívaním 5G telekomunikačných technológii od čínskej spoločnosti Huawei.