Únia chce v roku 2019 uzavrieť obchodnú dohodu so skupinou Mercosur

Zľava prezidenti Paraguaja Mario Abdo Benitez, Argentíny Mauricio Macri, Uruguaja Tabare Vazquez, Brazílie Michel Temer, a prezident Bolívie Evo Morales. [EPA-EFE/Federico Anfitti]

Európska únia chce po tom, ako sa dohodla na obchodnej zmluve s Japonskom, čo najrýchlejšie dosiahnuť dohodu s juhoamerickými krajinami združenými v pásme voľného obchodu Mercosur.

Únia dúfa, že v roku 2019 dokončí rokovania s krajinami, ktoré sú súčasťou tejto skupiny, kam patria Argentína, Brazília, Paraguaj a Uruguaj, uviedla komisárka EÚ pre obchod Cecilia Malmströmová pre agentúru DPA.

Objem ciel, ktoré by mala dohoda odbúrať, je štvornásobný v porovnaní s dohodou s Japonskom.

EÚ má dohodu s Mercosurom na dosah, juhoamerický blok má ale oveľa väčšie ambície

Dohoda o voľnom obchode s juhoamerickým združením Mercosur, ktorú tvoria Brazília, Argentína, Paraguaj a Uruguaj, je na dosah. Tá by prekonala aj nedávno uzatvorenú dohodu s Japonskom. Juhoamerický blok ale pokukuje aj po obchode s Áziou.

Najväčšia dohoda

Dohoda so skupinou Mercosur by bola najväčšou, ktorú kedy EÚ uzavrela. Doteraz je najväčšou dohoda o voľnom obchode s Japonskom (JEFTA), ktorá vstúpi do platnosti 1. februára 2019 a vytvorí najväčšiu zónu voľného obchodu na svete.

Rokovania medzi Úniou a skupinou Mercosur prebiehajú už roky. Cieľom je dohoda o odbúraní ciel a ďalších obchodných prekážok, ktoré majú firmám priniesť zníženie nákladov.

Pásmo voľného obchodu Mercosur s 260 miliónmi obyvateľov a hrubým domácim produktom okolo 2,5 bilióna eur je jedným z najväčších hospodárskych priestorov na svete.