Únia formálne obvinila Amazon z narušenia pravidiel hospodárskej súťaže

Eurokomisárka pre hospodársku súťaž Margrethe Vestager. [EPA-EFE/Olivier Hoslet]

EÚ formálne obvinila internetový obchod Amazon z narušenia pravidiel hospodárskej súťaže začala druhé vyšetrovanie jeho obchodných praktík. Podľa eurokomisie spoločnosť zneužíva citlivé údaje o maloobchodníkoch, ktorí využívajú jej online platformu.

Európska únia v utorok (10. novembra) formálne obvinila americký internetový obchod Amazon z narušenia pravidiel hospodárskej súťaže pri on-line predaji a začala druhé vyšetrovanie jeho obchodných praktík.

Európska komisia od júla minulého roka vyšetruje spoločnosť Amazona pre jeho dvojitú úlohu. Na jednej strane funguje ako platforma určená na predaj výrobkov na svojej webovej stránke, čiže sa správa ako maloobchodný predajca a na strane druhej predstavuje tržný priestor, kde nezávislí predajcovia môžu predávať svoje výrobky priamo spotrebiteľom. Komisia preverovala, firma nazneužíva obrovské množstvo dát, ktorá zbiera od konkurencie.

Komisia skúma, ako Amazon využíva citlivé obchodné údaje o konkurencii pri výbere víťazov v rámci svojho „nákupného boxu (buy box)“, ktorý zákazníkom umožňuje pridávať položky od konkrétneho predajcu priamo do svojich nákupných košíkov.

Podnetom boli sťažnosti obchodníkov na praktiky spoločnosti. Oznámila to v utorok eurokomisárka pre hospodársku súťaž Margrethe Vestager.

„Musíme zabezpečiť, aby platformy s dvojakou úlohou s trhovou silou, ako je napríklad Amazon, nenarúšali hospodársku súťaž,“ vyhlásila Vestager, ktorá je známa ako jeden z najprísnejších protimonopolných regulátorov na svete. Vestager spresnila, že Komisia spoločnosť informovala o svojom stanovisku a bude pokračovať vo vyšetrovaní, pričom otvorí druhú formálnu sondu.

Amazon zneužil svoje postavenie

Druhé vyšetrovanie sa týka možného preferovania vlastných maloobchodných ponúk Amazonu, a tiež predajcov, ktorí využívajú jeho logistické a doručovacie služby, ako sú Amazon Prime a buy box.

„Dospeli sme k predbežnému záveru, že spoločnosť Amazon nelegálne zneužila svoje dominantné postavenie ako poskytovateľ služieb na trhu v Nemecku a vo Francúzsku,“ uviedla komisárka na sociálnej sieti Twitter pred tlačovou konferenciou.

Trumpova kritika nepomohla, Vestagerová si tentokrát posvieti na praktiky Amazonu

Hlavné podozrenie smeruje k zneužívaniu citlivých dát o obchodníkoch, ktorí na predaj využívajú online platformu Amazonu. Viac ako polovica produktov predaných prostredníctvom Amazonu pochádza od nezávislých maloobchodníkov.

„Spoločnosť Amazon pravdepodobne využila citlivé údaje vo veľkom rozsahu na to, aby konkurovala menším maloobchodníkom. Teraz musí Amazon reagovať,“ vysvetľuje Vestager.

Amazon predáva svoje vlastné produkty zákazníkom prostredníctvom svojich webových platforiem, umožňuje však aj ďalším predajcom, takzvaným tretím stranám využívať tieto platformy. Viac ako polovica produktov predaných prostredníctvom Amazonu pochádza od nezávislých maloobchodníkov.

Pandémia nového koronavírusu pritom ešte posilnila pozíciu Amazonu v globálnom obchode aj ekonomike.

„S rozmachom elektronického obchodu, a pri vedúcej pozícii Amazonu v elektronickom obchode, je pre všetkých predajcov dôležitý spravodlivý a neskreslený prístup k zákazníkom,“ uviedla Vestager a dodala, že Amazon bude mať príležitosť reagovať „v najbližších týždňoch“, ale ukazuje sa, že využíva údaje o svojich klientoch na predaj vlastných produktov.

Spoločnosť nesúhlasí

Spoločnosť môže na svoju obranu požiadať o vypočutie za zatvorenými dverami. Rozhodnutie EÚ by mohlo prísť budúci rok.

„Nesúhlasíme s predbežnými tvrdeniami Európskej komisie a budeme sa naďalej usilovať o to, aby mala presné pochopenie faktov,“ reagoval Amazon vo vyhlásení.

„Amazon predstavuje menej ako jedno percent globálneho maloobchodného trhu a v každej krajine, v ktorej pôsobíme, existujú väčší maloobchodní predajcovia,“ pokračuje správa.

„V našich obchodoch predáva viac ako 150 tisíc európskych firiem, ktoré ročne generujú tržby v hodnote desiatok miliárd eur a vytvorili stovky tisíc pracovných miest,“ dodal internetový gigant.