Únia kritizuje návrh talianskeho rozpočtu: Jedna kríza nám stačila

Taliansky minister financií a a hospodárstva Giovanni Tria. [EPA-EFE/GIUSEPPE LAMI]

Taliansky minister financií na rokovaní Euroskupiny vysvetľoval navrhovaný rozpočtový schodok na úrovni 2,4 percenta HDP. Talianska vláda počíta so zavedením novej dávky pre ľudí v hmotnej núdzi, dôchodkovou reformou, či novou rovnou daňou.

„Taliansko sa dištancuje od rozpočtových cieľov, na ktorých sme sa na európskej úrovni dohodli,“ vyhlásil v pondelok (1. októbra) v nemeckom Freiburgu predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker.

„Po tom, čo sme sa dokázali vysporiadať s gréckou krízou, by som si naozaj neprial, by sme niečo podobné zažívali s Talianskom“ vyjadril obavy šéf európskej exekutívy. „Jedna kríza nám stačila“.

Podľa Luxemburčana by Únia nemala s Talianskom zaobchádzať špeciálnym spôsobom. „Keby to tak chcel každý, znamenalo by to koniec eura,“ vysvetľoval postoj Komisie Juncker.

Hoci taliansky ekonomika zatiaľ nečelí takej kritickej situácii ako Grécko počas dlhovej krízy, stačí to na oživenie spomienok na obdobie, kedy sa dokonca hovorilo o rozpade eurozóny.

Druhé najvyššie zadlženie v EÚ

Talianska vláda minulý týždeň v hrubých obrysoch načrtla, ako by mal vyzerať rozpočet na nadchádzajúci rok. Údaj, ktorým šéf rezortu financií najviac pobúril EÚ, je navrhovaný deficit – 2,4 percenta HDP na nasledujúce tri roky. To je presne trikrát viac, ako pôvodne určovala fiškálna mapa dohodnutá s Európskou komisiou.

Rím síce neprekračuje povolenú výšku deficitu podľa Paktu stability a rastu, dávnejšie sa však zaviazal, že bude znižovať schodok rozpočtu, aby postupne mohol ukrajovať z obrovského verejného dlhu. So 132 percentami HDP, je krajina z Apeninského polostrova po Grécku najviac zadlženou krajinou v EÚ.

Receptom proti rozmachu populizmu je rozpočet pre eurozónu, tvrdí eurokomisár Moscovici

Európa dnes už nečelí ekonomickej kríze ale kríze nerovností. Riešením má byť vytvorenie samostatného rozpočtu pre krajiny menovej únie, myslí si francúzsky eurokomisár Pierre Moscovici. 

Sám Tria na budúci rok navrhoval deficit na úrovni 1,6 percenta. Nakoniec však musel ustúpiť tlaku Luigiho Di Maia a Mattea Salviniho, lídrom vládnej koalície Hnutia piatich hviezd a Ligy. Podľa eurokomisára pre hospodárske a menové záležitosti musí byť rozpočtový deficit Talianska „vyrazne pod dvomi percentami“ .

„Som si plne vedomý, že plánovaná úroveň deficitu nekorešponduje s dohodami v rámci EÚ,“ povedal Tria pre denník Il Sole 24 Ore.

Kažimír: Pravidlá musia platiť pre malých aj veľkých

Na pondelkovom stretnutí musel taliansky minister obhajovať svoj rozpočet pred ostatnými financmajstrami eurozóny na zasadnutí Euroskupiny. Téma talianskych verejných financií pôvodne nebola na programe rokovania.

Tria uisťoval európskych kolegov, že taliansky dlh aj napriek vyššiemu deficitu nebude vďaka zrýchlenému hospodárskemu rastu ďalej rásť. Ich obavy sa mu ale rozptýliť nepodarilo.

„Taliansko znepokojuje nás všetkých,“ vyhlásil predseda Euroskupiny a portugalský minister financií Mário Cénteno. „ Všetci vieme, čo je v hre. Sme viazaní dodržiavaním pravidiel a preto musíme uskutočňovať zodpovedné politiky, aby sme chránili euro. Je na talianskej vláde, aby ukázala, že má udržateľný a dôveryhodný rozpočtový plán,“ dodal portugalský politik.

Rím podľa pravidiel Európskeho semestru musí predložiť návrh rozpočtu do 15. októbra. Ako v pondelok uviedol podpredseda Európskej komisie zodpovedný za euro Valdis Dombrovskis, Komisia ním bude zaoberať, až keď bude mať v rukách oficiálny návrh. Ani on však neskrýval znepokojenie. Pripomenul, že ešte nie sú známe všetky detaily návrhu, ak by sa však potvrdili informácie z médií, potom je taliansky rozpočet „nezlučiteľný“ s fiškálnymi pravidlami EÚ.

Ministri financií na rokovaní niekoľkokrát zopakovali, že pravidlá majú platiť pre všetkých rovnako.

„Stále nie je jasných veľa detailov a rozhovory (v Taliansku) pokračujú. Ale už sme videli reakciu trhu. Mali by sme si počkať, až bude jasnejší obrázok. Potom je na komisii, aby povedala svoj názor pri zohľadnení pravidiel, na ktorých sme sa všetci dohodli,“ upozornil holandský minister financií Wopke Hoekstra.

Zo slovenského pohľadu sa návrh talianskeho rozpočtu nemusí zdať až taký „traumatizujúci“, povedal médiám pred rokovaním Euroskupiny Peter Kažimír. Dôležité podľa neho bude sledovať, aký to bude mať vplyv na zadlženie krajiny.

„Avizované kroky vlády vedú k obavám, pretože idú proti pravidlám. My si myslíme, že podobne ako pri Grécku a pri ďalších krajinách, pravidlá sú pre všetkých, pre malých aj pre veľkých,“ opísal situáciu Kažimír.

Vyššie výdavky, nižšie príjmy

Hodnotenie návrhu talianskeho rozpočtu bude mať na starosti francúzsky eurokomisár pre Pierre Moscovici. Ten podľa vlastných slov stále verí, že Brusel a Rím nájdu spoločnú reč. Vládu premiéra Giuseppeho Conteho ale varuje pred populistickými krokmi a bezhlavým navyšovaním verejných výdavkov.

„Naše pravidlá sú rozumné a nebránia dávať peniaze do sociálnej oblasti. Nechceme talianskej vláda brániť v zavádzaní politík mieriacich k väčšej sociálnej spravodlivosti či k podpore rastu,“ povedal Moscovici.

Vyhlásenia predstaviteľov európskej exekutívy majú však podľa 32-ročného podpredsedu talianskej vlády Luigiho di Maia zámerne vyvolávať napätie na finančných trhoch.

„Niektoré európske inštitúcie sa snažia na finančné trhy priniesť terorizmus,“ kritizoval slová predstaviteľov Komisie Di Maio.

Zverejnenie prvých informácií o rozpočtovom pláne okamžite spôsobilo nárast výnosu štátnych dlhopisov a pokles akcií.

Napätie v talianskej vláde opäť hýbe finančnými trhmi

Pred víkendom akceleroval výpredaj talinaskych štátnych dlhopisov, čo zvýšilo ich výnosy. Ide o reakciu na prehlbujúce sa napätie v talianskej vláde, ktoré by mohlo viesť až k novým voľbám.

Najväčšou mierou by sa na rozpočtovej diere malo podieľať zavedenie akejsi novej dávky v hmotnej núzdi. Ide o jeden z hlavných predvolebných sľubov populistického Hnutia piatich hviezd.

Opatrenie, ktoré by chudobným rodinám, nezamestnaným a dôchodcom každý mesiac zaistilo 780 eur, by podľa najoptimistickejších odhadov stálo taliansku pokladnicu desať miliárd eur. Dávka by mala byť predplácaná na elektronické nákupné karty, ktorými budú môcť Taliani platiť za bežné nákupy v obchodoch. Dostupná bude len Talianom pobývajúcim v krajine aspoň desať rokov.

Di Maio chce novou dávkou „odstrániť chudobu“ v Taliansku a súčasne si od neho sľubuje naštartovanie vyššieho ekonomického rastu ako sa dnes očakáva. Talianska národná banka a Medzinárodný menový fond pre budúci predpovedajú rast na úrovni 1,1 percenta HDP, Komisia na úrovni jedného percenta.

Pre lídra Piatich hviezd ide o kľučový návrh, od ktorého podľa neho závisí budúcnosť súčasnej vládnej koalície, či ministra financií.

Taliansko stupňuje tlak na Úniu, kvôli migrácii hrozí vetom dlhodobého rozpočtu

Politici vládnuceho Hnutia piatich hviezd okrem toho žiadajú pozastavenie európskych dotácii pre krajiny odmietajúce prebrať zodpovednosť za žiadateľov o azyl, ktorí sa vyloďujú na talianskych brehoch.

Krajne pravicové vládne hnutie Liga sa zároveň snaží presadiť zavedenie rovnej dane. Toto opatrenie by mohlo znížiť príjmy štátnej kasy o 80 miliárd eur ročne. Nejde však o klasickú rovnú daň, ako ju poznáme napríklad na Slovensku, ale o progresívnu daň zloženú z dvoch sadzieb.

Dnešných päť rôznych sadzieb (od 23 po 43 percent) pre zdaňovanie príjmov fyzických osôb sa má zjednotiť pod jednu 20-percentnú sadzbu. Firmy by z príjmu po novom mali odvádzať 15-percentnú daň.

Súčasťou vládnych návrhov je aj zníženie veku odchodu do dôchodku, čím by sa malo uvoľniť 400-tisíc pracovných miest pre mladých Talianov.