Únia má obchodnú dohodu s Vietnamom, odstráni 99 percent ciel

Vietnamský premiér Nguyen Xuan Phuc a eurokomisárka Cecilia Malmströmová. [EC/AV]

Úniu sa otvára aj nový trh služieb a verejného obstarávania, Vietnam očakáva vďaka nej rast HDP až o 15 percent.

Vietnam a Európska únia podpísali v nedeľu (30. júna) dlho očakávanú dohodu o voľnom obchode. Ide o jednu z najambicióznejších zmlúv európskeho bloku v Ázii v čase, keď vo svete narastajú obavy z protekcionizmu. Informovali o tom agentúry DPA a AFP.

Za prítomnosti vietnamského premiéra Nguynena Xuana Phuca dohodu v kongresovej sále v Hanoji podpísali eurokomisárka pre obchod Cecilia Malmströmová a rumunský minister pre podnikanie a obchod Stefan-Radu Oprea.

Podľa dohody EÚ a Vietnam odstránia 99 percent všetkých ciel. Dohoda tiež zníži necolné prekážky, ktorým čelí EÚ, a zároveň otvorí vietnamský trh služieb a verejného obstarávania spoločnostiam z EÚ. Dohoda nadobudne platnosť až po jej ratifikácii, ku ktorej by mohlo dôjsť do konca roka. 

Obchodná dohoda Únie s Vietnamom je na spadnutie. Zahŕňa aj ľudské práva

Európski politici očakávajú podpis dohody o voľnom obchode s Vietnamom ešte v tomto roku. Pre európskych i vietnamských podnikateľov je to dobrá správa. Ľudskoprávni aktivisti však majú iný názor.

Už v októbri tohto roku čaká Európsku úniu ďalší míľnik v jej …

Komplexná dohoda

Komisárka Malmströmová dohodu označila  za „dôležitý míľnik“ medzi obchodnými partnermi.

Vietnam považuje dohodu – známu pod skratkou EVTFA – za potenciálne veľmi prínosnú pre jeho ekonomiku. Odhaduje, že v dlhodobom časovom horizonte by mohla zvýšiť rast jeho hrubého domáceho produktu (HDP) o 15 percent.

Vietnamská proexportne orientovaná ekonomika získa vďaka dohode otvorený prístup na európsky trh. Očakáva sa, že posilní vývoz svojich hlavných artiklov, ako sú textil, obuv, smartfóny a počítačové komponenty.

Európskym krajinám zase umožní väčší prístup na vietnamský trh s 95 miliónmi obyvateľov a rýchlo rastúcou spotrebiteľskou triedou.

https://twitter.com/EU_Commission/status/1145248175151878145

 

Dohoda s EÚ zahŕňa aj pravidlá týkajúce sa pracovných práv a ochrany životného prostredia a duševného vlastníctva.

Dohoda o voľnom obchode s Vietnamom je po Singapure druhou dohodou tohto charakteru v juhovýchodnej Ázii.

Problematické ľudské práva

EÚ sa kvôli dohode dostala aj pod paľbu kritiky. Údajne totiž nevyvíja dostatočný tlak na Vietnam, aby zlepšil ochranu ľudských práv.

Komunistický štát uväznil v uplynulých rokoch desiatky aktivistov a minulý rok schválil návrh zákona o kybernetickej bezpečnosti, ktorý je podľa kritikov zameraný na umlčanie disentu.

Vietnamskí aktivisti v otvorenom liste prezidentovi Európskej rady Donaldovi Tuskovi a europoslancovi Berndovi Langeovi, predsedovi výboru pre medzinárodný obchod, vyzvali Úniu, aby presadzovala väčšiu politickú reformu vo Vietname pred schválením dohody v Európskom parlamente.

Únia a Japonsko chcú ratifikovať obchodnú dohodu ešte pred brexitom

Ak obchodná dohoda Európskej únie a Japonska vstúpi do platnosti ešte pred koncom marca 2019, bude sa počas dvojročného prechodného obdobia vzťahovať aj na Spojené kráľovstvo.

 

Americká organizácia 88 Project, ktorá monitoruje ľudské práva uvádza, že vo vietnamských väzniciach je zatvorených 263 odporcov režimu, hoci vláda trvá na tom, že nemá politických väzňov.

Najmä Nemecko sa v ostatných rokoch dostalo do sporu s Vietnamom v oblasti ľudských práv v súvislosti s údajným únosom Trinha Xuana Thanha, bývalého konateľa štátnej ropnej spoločnosti PetroVietnam, z Berlína v júli 2017 vietnamskí vládnymi agentmi. Následne ho vo Vietname odsúdili na doživotie za úplatky. Vietnam obvinenie z únosu popiera.

K podpisu dohody s Vietnamom došlo po ďalšej významnej udalosti. V piatok (28. júna) uzavrela EÚ dohodu a obchodným blokom Mercosur z Južnej Ameriky, ktoré Únii priblíži trhy s ďalšími 800 miliónmi obyvateľov.