Únia nepotrebuje ďalší spoločný ekonomický impulz, zhodli sa ministri financií

Predseda Euroskupiny Pascal Donohe a nemecký minister financií Olaf Scholz. [EPA-EFE/Olivier Hoslet]

Ministri financií eurozóny rokovali o ďalšom spoločnom postupe počas druhej vlny pandémie COVID-19. Zhodli sa, že Európa je „lepšie pripravená“ na následky koronakrízy ako na jar. K novému spoločnému stimulu pre ekonomiku sa stavajú zdržanlivo.

Vďaka koordinovanému postupu na národnej a európskej úrovni je „Európa lepšie pripravená čeliť ekonomických následkom“, ako pri prvej vlne, uviedol po rokovaní predseda Euroskupiny Paschal Donohoe.

„Pri pohľade na riziko oneskorenej obnovy,“ je „dôležité“, aby členské štáty realizovali ekonomické stimuly aj budúci rok „a prispôsobili ich danej situácii“.

Euroskupina v stanovisku nespomína prijatie žiadnych nových, spoločných stimulov, ktoré by mohli byť prijate na úrovni EÚ, ak by sa ekonomická situácia v nasledujúcich dňoch výrazne zhoršila.

„Budeme sa naďalej usilovať, aby naše nariadenia podporovali a dopĺňali záujmy verejného zdravia a chránili našich občanov v týchto náročných časoch,“ iba nepriamo naznačujú ministri.

Finančná podpora

Doposiaľ sa členské štáty EÚ zhodli na fiškálnej podpore, ako aj na pomoci likvidity pre spoločnosti (cez Európsku investičnú banku), vlády eurozóny (cez Európsky mechanizmus  pre stability, ESM, trvalý euroval) a pre pracovníkov (cez nástroj SURE z Európskej komisie), čo je dokopy 540 miliárd eur. Okrem toho prebiehajú rokovania o čerpaní financií z Plánu obnovy EÚ, ktorý obsahuje 750 miliárd eur.

„Sme svedkami dramatického zhoršenia pandémie,“ vyhlásil eurokomisár pre hospodárstvo Paolo Gentiloni. Je zrejmé, že reštriktívne opatrenia druhej vlny „budú mať dopad“ na ekonomiku. Doplnil, že na jeseň „to môže byť lepšie“, ak sa zamestnávatelia a  zamestnanci na to dostatočne pripravia a budú schopní pracovať na diaľku.

Komisia zverejní svoju každoročnú ekonomickú prognóza piateho novembra.

Eurozóna hľadá spôsob, ako do záchrany ekonomiky zapojiť euroval

Ministri financií eurozóny sa dohodli na fiškálnych opatreniach na zmiernenie ekonomických dopadov spôsobených šírením nového vírusu COVID-19. Spoločne chcú zmobilizovať 120 miliárd eur. 

Väčšia podpora zo strany Únie na zmiernenie následkov recesie

Gentiloni avizoval, že národné vlády budú musieť implementovať dodatočné ekonomické impulzy aj budúci rok, nakoľko im to dočasne uvoľnené pravidlá pre zadlžovanie umožňujú.

Podotkol, že sa musíme usilovať „zaviesť opatrenia“ na celoeurópskej úrovni. Na to je potrebné, aby sa členské štáty čo najskôr dohodli s Európskym parlamentom na konečnej podobe Plánu obnovy.

Keďže sa situácia zhoršuje, je isté že členské štáty budú musieť spraviť potrebné kroky na podporu svojich ekonomík, dodal šéf Európskeho stabilizačného mechanizmu Klaus Regling. „V tejto chvíli však nevidím dôvod, aby sme podnikali hocičo nové na európskej úrovni,“ poznamenal.

Na druhej strane, niektorí ministri odporúčajú nezatvárať dvere pred potenciálnymi spoločnými nástrojmi. Napríklad španielska ministerka ekonomiky Nadia Calviño pred rokovaním povedala novinárom, že „musíme konať rozhodne, rýchlo a efektívne“ na národnej, ako aj európskej úrovni, aby sme zmiernili dopady vírusu. Pripomenula, že „je najvyšší čas“ vyhodnotiť účinnosť doterajších nástrojov podpory, aby sme zistili, či ich musíme ďalej prispôsobovať situácii.

Podobne viacerí analytici a odbory volajú po väčšej podpore Únie na prevenciu dvojitej recesie, ktorá môže vzniknúť v dôsledku druhej vlny pandémie.