Únia potrebuje nové obchodné ochranné nástroje, hovorí komisár

Híring podpredsedu Európskej komisie pre hospodárstvo Valdisa Dombrovskisa, ktorý sa uchádza o post komisára pre obchod.

Nádejný nový eurokomisár pre obchod, Valdis Dombrovskis, plánuje predstaviť nový mechanizmus na ochranu trhu EÚ pred nátlakom Číny a Spojených štátov v prípade, že sa stane novým komisárom pre obchod.

Lotyšský komisár predstavil tento plán pred výborom Európskeho parlamentu pre medzinárodný obchod, kde absolvoval híring ako kandidát na post komisára pre obchod. Na tejto pozícii koncom augusta skončil Ír Phil Hogan. Rezignoval po tom, čo sa zúčastnil súkromnej akcie v Írsku, ktorá porušila vtedajšie porušil epidemiologické opatrenia.

Počas trojhodinového vypočutia Dombrovskis predstavil, ako chce reformovať Svetovú obchodnú organizáciu, posunúť dohodu s krajinami združenými v Mercosur a pretlačiť ciele udržateľného rozvoja a ľudské práva do obsahu budúcich obchodných zmlúv. 

Nová dohoda s Čínou musí byť vyvážená

Komisár tvrdí, že už budúci rok plánuje predstaviť nové nástroje, s ktorými bude Únia môcť lepšie presadzovať svoje obchodné záujmy pri rokovaniach s Čínou a Spojenými štátmi. Obe krajiny v minulosti hrozili sankciami, obchodnými reštrikciami či novými tarifami na európske automobilky a ostatné produkty v prípade, že Únia nebude ochotná prijať ich požiadavky.

„Európa musí byť asertívnejšia,“ zdôrazňuje Dombrovskis s tým, že Komisia je pripravená aplikovať nový mechanizmus aj proti Washingtonu, ak si to bude situácia vyžadovať.

„Obchodné vzťahy s Čínou musia byť reštrukturalizované, recipročné, vyvážené a spravodlivé,“ povedal europoslancom Dombrovskis. Momentálne prebiehajú rokovania o novej obchodnej zmluve, ktorá by mala byť hotová koncom roka. Podľa komisára k nej Únia pristúpi len ak budú ekonomické vzťahy s Čínou vyvážené.

„Potrebujeme dosiahnuť reciprocitu v zmysle väčšieho otvorenia trhu zo strany Číny. Súčasný stav je asymetrický v náš neprospech,“ myslí si Dombrovskis.

Komisár ďalej navrhuje nový nástroj na monitorovanie investícii čínskych firiem na vnútornom trhu EÚ.

Niekoľko europoslancov vníma novú zmluvu ako príležitosť upozorniť na nedostatočnú pracovno-právnu ochranu pracovníkov v Číne.

Ciele udržateľného rozvoja

Súčasťou novej dohody majú byť aj ciele udržateľného rozvoja OSN, ktoré v rokovaniach s Čínou presadzuje EÚ. Rokovania však prebiehajú pomalšie, ako by si to viacerí predstavovali. „Musíme preskúmať možnosti, ako presadiť podrobnejší obsah cieľov udržateľného rozvoja,“ hovorí eurokomisár. Zároveň súhlasil s požiadavkou europoslancov rokovania zrýchliť.

Na adresu obavy europoslancov z ďalšieho vývoja ratifikácie dohody s Mercosurom sa Dombrovskis vyjadril, že je proti otváraniu dohody ale súhlasí, že EÚ musí nájsť „trvalé riešenia pre amazonský región,“ ešte pred tým ako dohodu ratifikuje. Osud Amazonského pralesa je otázka, ktoré ratifikáciu dohody politiky brzdí. 

Lotyšský politik by chcel dodať svojmu novému portfóliu „zelený rozmer“. Na otázku k reforme Svetovej obchodnej organizácie komisár uviedol, že by rád spustil „obchodnú a klimatickú iniciatívu so zameraním na zelený tovar,“ keďže „v dnešnej dobe význam obchodu siaha oveľa ďalej ako len obchodovanie“.

Pozitívne reakcie 

Vystúpenie komisára pochválil predseda výboru pre obchod Európskeho parlamentu Bernd Lange (S&D, Nemecko) a vyzdvihol jeho solídny výkon.

„Oceňujem jeho zmysel pre detail a jasnú komunikáciu ohľadom nových záväzkov. Jeho prejav pôsobí oproti ostatným híringom osviežujúco,“ konštatoval Lange.

Teraz sa čaká na vyhodnotenie vypočutia Parlamentom, ktorý rozhodne, či Dombrovskis obsadí funkciu komisára pre obchod. Ak sa tak stane, Dombrovskis sa vzdá svojho mandátu podpredsedu Európskej komisie pre hospodárke veci v prospech komisárky Mairead McGuiness 7. októbra, takisto za predpokladu, že Parlament jej nomináciu schváli.