Únia sa bráni: Členské štáty jednomyseľne schválili clá na tovar zo Spojených štátov

Šéf Európskej komisie Jean-Clude Juncker a prezident USA Donald Trump. [EPA/SEAN GALLUP / POOL]

Na zozname amerických výrobkov, ktoré zasiahnu odvetné colné opatrenia zo strany EÚ, sú motocykle, whiskey, arašídové maslo, ale aj mejkap, džínsy či postelná bielizeň.

Členské krajiny EÚ vo štvrtok jednomyeľne podporili súbor colných opatrení namierených na Spojené štáty ako odvetné opatrenie za zavedenie dovozných ciel na európsku oceľ a hliník. Nové poplatky zasiahnu tradičné americké výrobky ako whiskey, motocykle, či džínsy.

Po nevydarenom kanadskom summite G7, na ktorom americký prezident Donald Trump nešetril kritikou na adresu niektorých amerických spojencov, tak krok Európskej únie zrejme prispeje k ešte väčšej eskalácii obchodného sporu.

Európske protiopatrenia na dovoz amerického tovaru budú mať hodnotu 2,8 miliardy eur (3,3 miliardy dolárov).

Zamierené na americké symboly

„Členské štáty dnes jednomyseľne podporili plán Európskej komisie na zavedenie vyrovnávacích opatrení ako odpoveď na americké clá na oceľ a hliník,“ oznámil agentúre AFP zdroj z prostredia Európskej komisie. Súčasne dodal, že únijné clá vstúpia do platnosti „v najbližších dňoch“, pričom podľa niektorých európskych úradníkov by malo ísť o začiatok júla.

Brusel prvýkrát predstavil zoznam postihnutých tovarov už v marci, krátko po tom, čo Donald Trump oznámil svoje protekcionistické opatrenia, ktoré podobne tvrdo zasiahnu aj Kanadu či Mexiko, teda ďalších blízkych spojencov Spojených štátov.

Zámerom Komisie bolo vybrať také výrobky, ktoré sú nejakým spôsobom symbolické pre americký vývoz. Na zozname tak sú americké džínsy, whiskey, či motocykle.

G7: Diplomatická nočná mora z Charlevoix

Skupinu G7 čaká pravdepodobne jeden z najťažších summitov v 42-ročnej histórii. Kanadské mesto Charlevoix bude dejiskom opatrného tanca okolo prezidenta Trumpa: ako mu vyjadriť nesúhlas, no nenahnevať ho.

Hoci neobsahuje menný list konkrétnych výrobcov, šéf Európskej komisie Jean-Claude Juncker v marci vyhlásil, že Únia „pripravuje dovozné clá na americké výrobky značiek Harley-Davidson, bourbon či rifle značky Levi’s jeans.

Vlastné opatrenia ohlásila aj Kanada. Od 1. júla plánuje zaviesť odvetné clá na americký tovar v celkovej hodnote 16,6 miliardy kanadských dolárov.

Džúsy, kukurica ale aj mejkap

Medzi ďalšími americkými dovoznými artiklami, ktoré má Komisia na muške, sú brusnice, brusnicový džús, pomarančový džús, kukurica a arašidové maslo. Zoznam počíta aj s oblečením vrátane „nohavíc, bavlnených džínsových šortiek, posteľnej bielizne, pánskej koženej obuvi, očného mejkapu, rúžov či množstva výrobkov z ocele.

„Tak ako sme oznámili Svetovej obchodnej organizácií, Európska únia uplatní právo na americké výrobky v hodnote 2,8 miliardy eur,“ doplnil zdroj z Komisie.

Transatlantické vzťahy sa nachádzajú v jednej z najkomplikovanejších fáz za veľmi dlhé obdobie. Okrem ciel je predmetom sporov aj Parížska klimatická dohoda, Iránska nukleárna dohoda či nové americké veľvyslanectvo v Jeruzaleme.

„Vzájomné vzťahy však narazili na nové dno počas uplynulého víkendu, keďže Trump odmietol vyhlásenie lídrov G7 a veľmi urazil hostiteľa summitu, kanadského premiéra Justina Trudeaua.

Ako uviedol americký prezident, Spojené štáty boli k colným opatreniam donútené, pretože súčasné obchodné dohody podľa Trumpa zo Spojených štátov robia „svetovú pokladničku“.

Jeho náprotivkovia, naopak, argumentujú, že sú povinní chrániť obchodný systém založený na dodržiavaní pravidiel.

Kým Trumpove výpady voči dlhoročným najbližším spojencom USA pribúdajú, jeho vzťahy s autokratickými vodcami ako Kim Čong-un, s ktorým sa v utorok historicky stretol, či ruským prezidentom Vladimírom Putinom.

USA podľa MMF škodí sama sebe

Pokarhanie za dovozné clá si Trump vypočul aj od šéfky Medzinárodného menového fondu (MMF) Christine Legardeovej. V konečnom dôsledku pritom podľa nej na to doplatí samotná americká ekonomika.

„Nepodceňujme vplyv (ciel) na makroekonomiku,“ povedala Lagardeová, ktorá vo štvrtok prezentovala najnovšiu prognózu vývoja americkej ekonomiky zo strany fondu. Ako dodala, ak americké dovozné clá vyvolajú odvetné kroky od kľúčových obchodných partnerov, dôsledky pre ekonomiku budú o to väčšie.

Ekonóm Baláž: Hrozbou pre slovenskú ekonomiku nie sú clá na oceľ, ale na autá

Európska komisia nevidí v spore okolo ciel na dovoz ocele a hliníka do Spojených štátov priestor pre rozsiahle európske ústupky.

„Tieto opatrenia pravdepodobne povedú k opätovnému vzdialeniu sa sveta od otvoreného, férového a na pravidlách založeného systému obchodu, čo bude mať negatívne dôsledky pre americkú ekonomiku, ako aj ekonomiku obchodných partnerov USA,“povedala šéfka MMF.

Podľa MMF séria odvetných krokov s veľkou pravdepodobnosťou zníži objem investícií, naruší regionálne aj celosvetové dodávateľské siete a podkope systém, ktorý doteraz podporoval rast americkej ekonomiky a tvorbu pracovných miest.

Ekonomika USA spomalí, varuje MMF

MMF okrem toho v najnovšej správe o ekonomike USA dal najavo menší optimizmus, čo sa týka ďalšieho rastu, než Trumpova administratíva. Aj keď tempo rastu americkej ekonomiky by vďaka daňovej reforme malo tento aj budúci rok zotrvať na vysokej úrovni, práve reforma daňového systému a spolu s ňou zvýšené výdavky môžu výrazne zvýšiť riziká pre ekonomiku USA po roku 2020.

Krízové rozhovory nepomohli: Biely dom oznámi zrušenie colnej výnimky pre Úniu

Washington nechce obchodnú vojnu s Európskou úniou. Ale to, či dôjde k eskalácii ich sporu, bude závisieť od Únie, varuje americký minister obchodu Wilbur Ross. Únia už má pripravené odvetné opatrenia. 

Fond zotrval na svojom odhade z apríla a naďalej počíta s tým, že americká ekonomika tento rok vzrastie o 2,9 percenta. Aj na budúci rok by mala pokračovať v solídnom raste na úrovni 2,7 percenta. To predstavuje výrazné zrýchlenie oproti 2,3- percentnému rastu za minulý rok. MMF však zároveň očakáva, že pre daňovú reformu a vyššie výdavky vlády sa tempo rastu ekonomiky v dlhodobom horizonte výrazne spomalí.

MMF predpokladá, že v roku 2020 vzrastie americká ekonomika o 1,9 percenta a v roku 2023 len o 1,4 percenta. To je podstatne pesimistickejší odhad, než prezentuje Trumpova administratíva. Tá očakáva, že v budúcich rokoch bude americká ekonomika dosahovať rast okolo troch percent