Únia stupňuje boj proti daňovým únikom. V hre je aj jednotný systém DPH.

Pierre Moscovici, daňové úniky

Pierre Moscovici, zdroj: Európska komisia

Len pár dní po tom, čo Európska komisia rozhodla o rekordnom dňovom doplatku pre firmu Apple, sa ozývajú ďalšie výzvy na zosilnenie boja proti daňovým únikom.

Miliardové straty

Podľa včera zverejnených čísel stratili členské štáty EÚ pri výbere dane z pridanej hodnoty (DPH) v roku 2014 takmer 160 miliárd €.

Najväčší výpadok príjmov z DPH zaznamenalo Taliansko, až 36,9 miliárd €. Slovensko pri výbere DPH stratilo niečo cez 2 miliardy €.

Takéto straty sú podľa eurokomisára pre hospodárske a finančné záležitosti, dane a clá Pierra Moscoviciho „neprípustné“. Na riešení sa podľa neho musia podieľať všetky členské štáty, ktoré naliehavo vyzval „k otvorenej a zmysluplnej diskusii“.

Európsky systém DPH

Doteraz prijaté opatrenia podľa Moscoviciho nezašli dostatočne ďaleko. Potrebná je podľa neho hĺbková reforma daňového systému EÚ.

„Členské štáty sa teraz musia urýchlene dohodnúť na konečnom systéme DPH EÚ odolnom voči podvodom v súlade s tým, čo Komisia stanovila začiatkom tohto roka,“ vyzýva Moscovici. Odvoláva sa na akčný plán, ktorý európska exekutíva navrhla v apríli.

Súčasťou plánu je jednotný európsky systém DPH, ktorý by mal byť odolnejší najmä voči podvodom pri cezhraničných transakciách. Cieľom je aj zjednodušiť systém výberu dane pre firmy.

Pozitívna agenda

„Každá firma aj jednotlivec by mali prispievať spravodlivým podielom,“ vyhlásil včera holandský minister financií a predseda Euroskupiny Jeroen Dijsselbloem na podujatí bruselského think-tanku Bruegel.

Dodržiavanie daňových pravidiel je podľa neho hlavne otázkou férovosti. Boj proti daňovým únikom by mal byť základným kameňom pozitívnej agendy EÚ v snahe priblížiť sa k občanom, myslí si Dijsselbloem.

Priorita slovenského predsedníctva

O tom, ako účinne bojovať proti daňovým únikom, budú diskutovať ministri financií aj na neformálnom zasadnutí rady ECOFIN 10. septembra v Bratislave.

Diskusiu bude viesť slovenský minister Peter Kažimír, ktorému je táto téma blízka. „Boj proti takýmto praktikám považujeme nielen za spoločnú prioritu, ale aj za spoločný záväzok“, povedal Kažimír po júlovom zasadnutí Rady.