Únia uvoľní prvý balík peňazí z plánu obnovy

Podpredseda Európskej komisie Valdis Dombrovskis. [EPA-EFE/STEPHANIE LECOCQ]

Rada Európskej únie potvrdila prvých 12 národných plánov obnovy vrátane toho slovenského. Tieto členské štáty by prvý balík peňazí mali obrdžať do konca júla.   

Rada Európskej únie pre hospodárske a finančné záležitosti (ECOFIN) potvrdila okrem slovenského plánu ECOFIN odobril plány Belgicka, Dánska, Francúzska, Grécka, Lotyšska, Luxemburska, Nemecka, Portugalska, Rakúska, Španielska a Talianska.

Týchto 12 krajín získa prístup k prvému financií z Mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti. Jeho celková výška je 672,5 miliárd eur. Tucet členských štátov by malo dostať prvých 13 percent zo svojej národnej alokácie už tento mesiac, respektíve hneď ako dokončia a predložia potrebné dokumenty. Potvrdil to podpredseda komisár pre hospodárstvo Valdis Dombrovskis. V prípade Slovenska ide o sumu 800 miliónov eur. Ďalšie peniaze krajíny získajú priebežne po splnený dohodnutých míľnikov a cieľov. Čerpať sa bude môcť do konca roku 2026. 

Mechanizmus na podporu obnovy a odolnosti je súčasťou fondu Next Generation EU (NGEU) s hodnotou 750 miliárd eur. Okrem Mechanizmu na podporu obnovy odolnosti sa doňho rátajú aj peniaze z iniciatívy REAC-EU v celkovej výške 47,5 miliardy, program na rozvoj vidieka (7,5), Fond. a spravodliú transformáciu (desať miliárd) a ďalšie, menšie programy.

Komisia v utorok 6. júla oznámila, že obdržala prvých desať miliárd eur na plán obnovy. K tomu dostala od investorov ďalších 45 miliónov eur. Na základe týchto finančných prostriedkov, ktorými teraz disponuje, verí, že dokáže pokryť náklady predbežného financovania 12 krajín.

Európska komisia schválila slovenský plán obnovy, verejná diskusia bola podľa nej adekvátna

Plán obnovy zožal kritiku za nedostatočné zapojenie verejnosti, Komisia ale vyzdvihuje, že po diskusiách v pláne pribudli cyklotrasy. Slovensko tiež nastavilo zelené a digitálne ciele nižšie ako Rakúsko, podľa predsedníčky eurokomisie je ale každá krajina iná.

Čerpanie z plánu obnovy sa začne približne rok po tom, ako sa predstavitelia Európskej únie dohodli zriadiť tento fond.

Podľa nemenovaného zdroja bolo potvrdzovanie plánov obnovy len formalitou, keďže všetky potrebné záležitosti sa už vyrokovali na nižších úrovniach. Z tohto dôvodu na rozhodovanie ECOFIN do Bruselu neprišli viacerí ministri financií vrátane slovenského ministra Igora Matoviča, píše TASR.

Niektoré z problémov, ktoré sa riešili počas týchto rokovaní, súviseli s nastavením kontrolných mechanizmom, problémami s predbežným plnením reforiem a so „zelenými“ výdavkami.  

„Rozhodnutia Rady EÚ umožnia členským štátom využívať finančné prostriedky nielen na zotavenie sa z pandémie, ale aj na vytvorenie odolnej, ekologickej, digitálnej, inovatívnej a konkurencieschopnej Európy pre ďalšie generácie EÚ,“ povedal pre médiá slovinský minister financií Andrej Šircelj, ktorého krajina aktuálne predsedá Rade EÚ.

ECOFIN bude najbližšie, 26. júla, rozhodovať o plánoch obnovy Chorvátska, Slovinska, Litvy a Cypru. Európska komisia ďalej hodnotí a schvaľuje plány Írska, Poľska, Česka a Maďarska. Komisár potvrdil, že z týchto dokončili hodnotenie plánu obnovy Írska, ktorý pošlú na potvrdenie do rady ECOFIN.

Naopak hrozí, že Komisia nedokončí hodnotenie maďarského plánu obnovy v riadnom čase, čo sú dva mesiace podľa pravidiel RRF. Eurokomisia tvrdí, že Budapešť vo svojom pláne nerieši dostatočne jej odporúčania, ktoré sa týkajú protikorupčných mechanizmov. Ďalej namieta, že by sa mal posilniť rámec auditu. V tomto smere Dombrovskis potvrdil, že diskutujú s maďarskou vládou o posledných úpravách ich plánu obnovy. „Ak by malo hodnotenie trvať ešte dva týždne, navrhneme predĺženie dvojmesačnej lehoty,“ poznamenal.