Únia zvažuje sťažnosť na Čínu pred WTO. Pre porušovanie práv duševného vlastníctva

Protest európskych pracovníkov v oceliarskom priemysle proti čínskej dumpingovej cene, Brusel, 9. november 2016. [Stephanie Lecocq/EPA]

Spojené štáty sa kvôli údajným krádežiam amerického duševného vlastníctva u Svetovej obchodnej organizácie na Peking sťažovali už v marci. Európska únia zvažuje rovnaký krok.

Európska komisia zvažuje podanie sťažnosti voči Číne pred Svetovou obchodnou organizáciou (WTO) kvôli čínskym obchodným praktikám, ktoré znevýhodňujú európske firmy, uviedol jej hovorca pre bruselský portál EURACTIV.

Únia podľa hovorcu európskej exekutívy „obhajuje potrebu väčšej reformy, transparentnosti a otvorenosti v Číne, ktorá bude založená na trhových silách, a to aj pokiaľ ide o nadmerné štátne zásahy, nadmerné kapacity a postupy v oblasti technológií, duševného vlastníctva a inovácií“.

Duševné vlastníctvo hovorí najmenej Číne

Zoznam krajín – najväčších falšovateľov produktov, ktoré prúdia do EÚ – vedie Čína pred Hongkongom.

Dialóg nenapreduje dosť rýchlo

Európske spoločnosti majú na čínsky trh obmedzený prístup. Aby v krajine mohli pôsobiť  a získať prístup k novému know-how, musia vstúpiť do spoločných podnikov s miestnymi firmami.

Európa je však čínskym firmám otvorená, čo ich vedie k doteraz nevídaným úrovniam skupovania podielov v európskych firmách, a to najmä v Nemecku. Miestny podnikateľský sektor ako i politici majú preto obavu z neobmedzeného prístupu Číny k duševnému vlastníctvu, ktorý sa jej v najväčšej ekonomike EÚ vďaka viac ako 120 akvizíciám a kapitálovým investíciám od roku 2016 otvára.

Komisia sa nechce pustiť do konfrontácie s Pekingom. Dialóg s čínskymi orgánmi o vyrovnaní podmienok prostredníctvom komplexnej dohody o investíciách medzi Úniou a Čínou však napreduje slimačím tempom.

Európska exekutíva je preto rozhodnutá dôkladne pripraviť svoju odpoveď na čínske praktiky. Zhromažďuje dôkazy a skúma právne argumenty, na ktorých by mohla postaviť prípad pred WTO.

Brusleskí úradníci však uisťujú, že podanie takejto sťažnosti zatiaľ nie je na programe dňa, pretože nechcú prilievať olej do ohňa.

Trump vs. Čína

Spojené štáty totiž už obvinili Čínu z porušovania základných patentových práv zahraničných majiteľov patentov. Čínske firmy podľa Washingtonu využívajú cudzie technológie a inovácie aj po vypršaní licenčného kontraktu.

Čínska politika podľa Bieleho domu  „donútila americké spoločnosti previesť svoje technológie a duševné vlastníctvo na domáce čínske podniky”.

Spojené štáty preto v tejto súvislosti v marci podali na Čínu sťažnosť pred WTO.

Americký prezident Donald Trump okrem toho tento týždeň oznámil, že zavádza 25-percentné sadzby na 1 300 produktov dovážaných z Číny, hlavne na elektronické súčiastky a chemické látky. Údajne ide o reakciu na čínske porušovanie zásad ochrany duševného vlastníctva. Odhadovaný hospodársky dopad týchto opatrení je 50 miliárd dolárov.

Ekonóm Baláž: Hrozbou pre slovenskú ekonomiku nie sú clá na oceľ, ale na autá

Európska komisia nevidí v spore okolo ciel na dovoz ocele a hliníka do Spojených štátov priestor pre rozsiahle európske ústupky.

Čínska reakcia na seba nenechala dlho čakať. Peking sa vyhráža clami vo výške 50 miliárd dolárov, ktoré by zahŕňali 106 výrobkov vrátane sóje, automobilov a vybraných typov lietadiel.

Štátny tajomník čínskeho ministerstva financií Ču Kuang-jao na stredajšom brífingu vyhlásil, že obchodné spory medzi Washingtonom a Pekingom sa musia vyriešiť prostredníctvom rokovaní. Zároveň ale dodal, že ak chce Washington pokračovať v boji, Peking mu bude naďalej vracať údery.

V rámci WTO

Európska únia však nie je ochotná hrať podľa Trumpových pravidiel a zatiaľ nepristúpila k  zavedeniu represívnych ciel mimo multilaterálneho rámca.

„Európska únia je presvedčená, že takéto opatrenia by mali byť vždy prijaté v rámci Svetovej obchodnej organizácie, ktorá poskytuje množstvo nástrojov na účinné riešenie rozdielov v obchodných politkách,“ povedal hovorca Komisie.

Poznamenal, že exekutíva je pripravená analyzovať opatrenia oznámené Spojenými štátmi. Jednym dychom ale dodal, že Únia „nepodporuje opatrenia, ktoré by boli v rozpore s pravidlami WTO“.

Diskusie pokračujú

Únia diskutuje O čínskych praktikách v oblasti duševného vlastníctva a investícií Únia vedie rozhovory s USA a Japonskom v rámci svetovej obchodnej organizácie.

Čínsky veľvyslanec pri Európskej únii, Zhang Ming, v stredu  kontaktoval tím predsedu Komisie, aby vysvetlil reakciu krajiny na americké tarify.

Spor o technológie a duševné vlastníctvo dodal ďalší rozmer do už aj tak veľmi napätej atmosféry na svetových trhoch. Tú vyvolalo predovšetkým rozhodnutie Donalda Trumpa o uložení ciel na dovoz ocele a hliníka, ktoré majú údajne brániť americký oceliarsky priemysel.

Ďalej dotujete oceľ, odkázala Európa Číne a predĺžila clá

Ak protidumpingové opatrenia prestanú platiť, významné množstvá štátom podporovanej čínskej ocele môžu zaplaviť európsky trh, tvrdí Európska komisia.

Samotná Európska únia dostala od americkej administratívy dočasnú výnimku z nových ciel. Brusel a Washington sa medzitým pokúšajú nájasť „oblasti spoločného záujmu“ v obchode. Jadro celého problému podľa zástupcov Európskej únie spočíva v nadprodukcii čínskej ocele, za ktorou sú obrovské vládne dotácie Pekingu.

Za dialógu, ktorý by upokojil celú situáciu, sa prihovára aj Nemecko, ktoré by pravdepodobne najviac pocítili americké opatrenia vocči EÚ.

„Vývoj ukazuje, že pre nás je nadovšetko dôležité využiť čas, ktorý máme do 1. mája, na dialóg medzi USA a EÚ, aby sme sa vyhli špirále, ktorá vedie k obchodnému konfliktu,” uviedla hovorkyňa nemeckého rezortu hospodárstva Beate Baronová, podľa ktorej je potrebné hovoriť o obchode aj s Čínou.