USA: S bonusmi to treba spraviť inak

„Je to naliehavé,“ povedal Michael Froman, Obamov hlavný vyjednávač na summite G20, ktorý bude budúci týždeň. Počas tlačovej konferencie vyhlásil, že je potrebné vytvoriť konzistentný regulačný rámec v rámci všetkých jurisdikcií.

Froman, zástupca poradcu pre národnú bezpečnosť v oblasti medzinárodných hospodárskych záležitostí tiež upozornil, že krajiny G20 budú diskutovať aj o spôsoboch ako dosiahnuť vyvážený globálny ekonomický rast.

Ekonómovia dlhodobo kritizujú nerovnováhu medzu rýchlo rastúcimi krajinami s veľkou tendenciou šetriť a napríklad USA, kde je vysoká spotreba a obľuba žiť na dlh, čo pomohlo vytvoriť základy pre krízu. „Dúfame, že sa nám podarí vymyslieť rámec pre vyrovnaný a udržateľný rast, politické opatrenia, nastaviť parametre a procesy, ktoré zamedzia ďalšej kríze,“ dodal Froman.

Viac čínskeho dopytu

Spojené štáty by uvítali, keby Čína urobila potrebné kroky na podporu domáceho dopytu. No na to, aby sa vytvorila rovnováha, by sa Američania mali zasa naučiť šetriť.

Mnohí predstavitelia skupiny G20 kritizujú USA za spôsobenie krízy a za nedostatok aktivity v oblasti regulácie. Obamova iniciatíva narazila na odpor Kongresu, no Biely dom ubezpečuje, že prezident plánuje problematiku opäť otvoriť. „Myslím si, že získa veľmi silnú pozíciu na to, aby presadil regulačnú agendu,“ konštatoval Froman.

„Do Pittsburghu ide s tým, že chce všetkých presvedčiť o tom, že to myslíme vážne, že robíme potrebné kroky a sme pripravení byť príkladom,“ zaznelo pri prezentovaní kľúčových otázok pred summitom, kde sa budú zaoberať aj ekonomickými stimulmi, financovaním Medzinárodného menového fondu a reformou regulácie.

O bonusoch každý inak

Kým Európa na čele s Francúzskom presadzuje, aby sa zamedzilo vyplácaniu obrovských prémií bankovým manažérom podstupujúcim priveľké riziko, USA to odmietajú so slovami, že táto problematika by sa mala riešiť inými spôsobmi – vyššími požiadavkami na transparentnosť, rozvojom korporátnej kontroly a nastavením prémií tak, aby lepšie odrážali skutočné výsledky.

(EurActiv / Reuters)