USA varuje EÚ pred nejednotnou finančnou reformou

Americkí vládni úradníci si v poslednej dobe podávajú kľučky na dverách európskych inštitúcií, aby zabezpečili, že obe strany majú rovnaký postoj k tomu, ako regulovať finančné služby, najmä hedžové fondy a deriváty.

Strach z protekcionizmu

Ako pre EurActiv prezradil vysokopostavený americký úradník EÚ potrebuje spoločný základ regulácie hedžových fondov, inak hrozí, že jedna strana obviní druhú z protekcionizmu. „Ak sa pravidlá USA a EÚ odlišujú pre rôzne fondy podľa toho, kde sa nachádzajú, potom protekcionizmus bude zásterkou pre slabé zákony,“ uviedol.

Americký senát včera zverejnil regulačný návrh, ktorý by „klepol po prstoch“ veľkým bankám a hedžové fondy s aktívami v hodnote viac ako 100 miliónov USD by sa museli registrovať na Americkej komisii pre cenné papiere a burzy USA (U.S. Securities and Exchange Commision – SEC). Ako pre EurActiv vysvetlil spomínaný úradník – návrh bude predmetom niekoľkomesačných diskusií medzi Snemovňou reprezentantov a Obamovou administratívou.

Štátna pokladňa Spojených štátov (State Treasury) minulý týždeň vyhlásila, že má obavy z plánovanej európskej smernice regulujúcej správcov alternatívnych investičných fondov. Minister financií Timothy Geithner písomne varoval EÚ, že návrh by diskriminoval americké fondy a zamedzil im prístup na európsky trh.

Reagoval tým na časť smernice, ktorá fondom pochádzajúcim spoza hraníc EÚ zakazuje prístup na trh, pokiaľ nedokážu, že majú rovnaké zabezpečenie ako európske fondy. EÚ a USA by v tejto oblasti mali spolupracovať. „Prestaneme diskriminovat a vy musíte začať byť prísnejší,“ by mala byť podľa neho správa EÚ americkým úradom.

Podobný postup presadzujú aj v prípade derivátov. Predseda americkej komisie Commodity Futures Trading Commission (hlavného amerického regulačného orgánu nad trhmi s futures kontraktmi) počas svojho včerajšieho vystúpenia v Európskom parlamente vyhlásil: „Reforma regulácie musí byť všeobecná a medzinárodná.“

Podľa neho regulácia týkajúca sa derivátov musí platiť pre všetkých „dílerov“ a všetky súčasné aj budúce swapové produkty. Americkí predstavitelia rokujú aj s komisárom pre vnútorný trh Michelom Bernierom a jeho kabinetom o vzájomnej výmene informácií týkajúcich sa reformy.