Už druhá agentúra znížila najvyšší rating Francúzska

Zdroj: TASR/AP Photo/Richard Drew

Hoci sa so znížením ratingu počítalo, prezident François Hollande sa dostáva do nepríjemnej situácie, keďže sa snaží presvedčiť o svojej schopnosti dostať verejné financie krajiny pod kontrolu a oživiť ekonomiku.

Moody’s Francúzku okrem zníženia najvyššej známky pripísala negatívny výhľad. Odvoláva sa na štrukturálne výzvy a stratu konkurencieschopnosti. Agentúra Parížu vyčíta neflexibilnosť pracovného trhu a trhu so službami a nízku mieru inovácií.   

Minister financií Pierre Moscovici v stanovisku uviedol, že zhoršenie známky je pre šesťmesačnú socialistickú vládu motiváciou na realizovanie reforiem. Upozornil tiež, že aj napriek zníženiu ratingu ešte v januári zo strany  Standard & Poor’s, boli náklady na financovanie rekordne nízke. Zároveň potvrdil záväzok vlády pokračovať v znižovaní deficitu, ktorý by budúci rok mal klesnúť pod 3 % HDP.

Najvyššiu známku Francúzku ponechala už len agentúra Fitch, ale aj tá jej pripisuje negatívny výhľad. Druhé zníženie však už môže pre Francúzko predstavovať problém, keďže mnohé investičné fondy pri najkvalitnejších aktívach vyžadujú aspoň dve najvyššie hodnotenia, ak majú ostať v ich portfóliách.

Akékoľvek zvýšenie nákladov na financovanie by bolo pre francúzsku vládu veľmi bolestivé vzhľadom na to, že by následne musela ešte viac škrtiť výdavky. Na budúci rok naplánovala úspory na úrovni 30 miliárd eur. Zároveň pripravuje reformu pracovného práva tak, aby prijímanie aj prepúšťanie zamestnancov mohlo ľahšie reagovať na ekonomické výkyvy.

(EurActiv/Reuters)