„Už sa mi to nepáči“, odkázal Orbán MMF na Facebooku

Zdroj: TASR/MTI

Orbánova vláda obnovila rozhovory o pôžičke s Medzinárodným menovým fondom a EÚ v júli po niekoľkomesačnom zdržaní.  Podľa premiéra však má najmä MMF požiadavky, ktoré sú pre jeho krajinu neprijateľné.

Premiér drží tvrdú pozíciu pred svojimi voličmi a podľa mnohých analytikov aj hrá o čas a o lepšie podmienky v prípade, že ho finančné trhy k pôžičke dotlačia.

„Pozerám sa na to [na návrhy veriteľov, pozn. red] ako na vyjednávaciu pozíciu, no chcem, aby bolo jasné,  že na tomto základe žiadnu dohodu nedosiahneme. Toto sú také požiadavky, ktoré Maďarsko nemôže akceptovať“, povedal Orbán v rozhlasovom interview.

„Myslím si, že potrebujeme dohodu… určite dohoda bude a dohodneme sa, ale nie na tomto základe.“

Vláda podľa jeho slov vypracuje alternatívnu vyjednávaciu pozíciu, pričom zdôraznil, že Maďarsko potrebuje len preventívne financovanie.

Prijateľné sú z jeho pohľadu požiadavky zníženia byrokracie a okresanie deficitu. Odmieta však zníženie penzií, úľavy pre dôchodcov na cestovanie alebo rodinné prídavky. MMF nepotvrdil, či takéto požiadavky, o ktorých hovoril Orbán, vzniesol.

Páči – nepáči

Nezhody medzi Budapešťou a veriteľmi sa točia najmä okolo programu vlády na ochranu pracovných miest. EÚ a MMF sú toho názoru, že program načrie do rozpočtu príliš hlboko.

Maďarský premiér na svojej Facebook stránke zverejnil video, ktoré kritizuje návrhy oboch inštitúcií a zrušil „priateľstvo“ s MMF.

Orbán pretláča program na ochranu pracovných miest s nákladmi 1,04 miliardy eur, ktorý má byť čiastočne financovaný z novej dane z operácií centrálnej banky. S ňou má zase problém Európska centrálna banka.

Maďarská vláda v snahe zaplátať diery v rozpočte uvalila dane na banky a ďalšie odvetvia priemyslu.  Podľa Orbána sa jeho recept ukázal byť oveľa úspešnejší ako škrtiace úsporné opatrenia v západnej Európe.

„Musíme ísť vlastnou cestou a aplikovať krízový manažment, ktorý je šitý na mieru maďarskej ekonomike,“ vyhlásil.

Rozhodnutie ECB spustiť nový program výkupu dlhopisov s cieľom pomôcť krajinám vo vážnych dlhových problémoch by mohlo podľa Orbána ovplyvniť aj operácie centrálnych bánk mimo eurozóny.

Postup ECB označil za prelom v doterajšom ortodoxnom myslení v Európe, ktorý hovoril, že centrálne banky sa majú sústrediť na inflačné ciele. „Je to nová dimenzia a doteraz bolo v tejto dimenzii zakázané uvažovať“. „Toto dáva do rúk vlád a centrálnych bánk, ktoré spolupracujú s vládami, nový nástroj, ktorým pred tým v krízovom manažmente nedisponovali.“

EurActiv/Reuters