Valášek: Stav právneho štátu na Slovensku neohrozuje čerpanie eurofondov

Na snímke predseda Výboru NR SR pre európske záležitosti Tomáš Valášek. [FOTO TASR/Jakub Kotian]

Eurokomisárka pre hodnoty a transparentnosť Věra Jourová predstavila slovenským poslancom predstavila prvú výročnú správa o situácii v oblasti právneho štátu.

Slovensko nie je medzi krajinami, ktorým by hrozilo obmedzenie čerpania eurofondov v súvislosti s dodržiavaním zásad právneho štátu. Skonštatovala to eurokomisárka pre hodnoty a transparentnosť Věra Jourová počas rokovania Výboru Národnej rady (NR) SR pre európske záležitosti. Nevylúčila ale, že sa to nemôže stať v budúcnosti.

Predseda výboru Tomáš Valášek pre TASR poznamenal, že jej slová popierajú vyjadrenia niektorých opozičných politikov, že reforma justície môže ohroziť čerpanie eurofondov. Správu označil za kritickú. Poznamenal ale, že chváli niektoré súdne reformy aj z čias predošlej vlády, no keďže bola dokončená v júni 2020, krokov novej vlády sa veľmi nedotýka.

Komisárka vo výbore ozrejmila, že správa mapuje obdobie medzi jeseňou 2019 a letom 2020, odráža teda situáciu do júna. Teraz podľa jej slov budú pracovať na ďalšej správe, ktorá by mala byť zverejnená v júli 2021. Tá by už mala zachytávať kroky súčasnej vlády. Dodala, že zaoberať sa bude nie len obsahom reforiem smerujúcim k očiste justície, ale aj procesom ich prijímania.

Podmienkou pre vyplácanie európskych peňazí musí byť právny štát, tvrdí česká eurokomisárka

Krajiny Európskej únie by mali dostať peniaze z fondu obnovy na oživenie hospodárstva po pandémii COVID-19 iba za predpokladu, že majú spoľahlivé súdy a poistky proti korupcii, uviedla v pondelok (6. júla) česká eurokomisárka pre spravodlivosť Věra Jourová.

„Eurokomisárka jasne povedala, že Slovensko nie je v situácii ako Maďarsko a Poľsko, že by hrozili škrty v eurofondoch pre zákroky vlády v justícii, práve naopak, o ničom takom sa neuvažuje,“ povedal Valášek. Dodal, že o aktuálnej situácii a jej možnom vplyve na nasledujúcu správu komisie sa rozprávali len všeobecne, v rozmere hľadania rovnováhy pri opatreniach vo výnimočnej situácii, keď možno treba obmedziť niektoré práva a slobody v záujme ochrany zdravia.

Dodal, že správa sa venuje aj oblasti korupcie, rôznym prepojeniam bývalej vlády i mrhaniu verejnými prostriedkami. V oblasti médií podľa neho konštatuje chýbajúce efektívne opatrenia na ochranu slobody prejavu pred politickým tlakom. Valášek priblížil, že poukazuje najmä na obdobie volieb a prepojenia konkrétnych médií a politikov, najmä v regionálnych médiách. Dodal, že potrebné je prijať mechanizmus transparentnosti v rozdeľovaní štátnych zákaziek na reklamy.

Právny štát: Každý má priestor na zlepšenie. Niektoré štáty viac ako iné

Správa Európskej komisie pomenováva trendy aj hlavný vývoj vo všetkých členských štátoch. Na Slovensku si všíma potrebnú reformu justície, kapacity Špeciálnej prokuratúry a NAKA či netransparentnosť vlastníctva médií.

Očakáva, že ďalšia správa bude kritickejšia, keďže bude reflektovať aj odhalenie ďalších káuz vrátane zistení OLAF-u o podvodoch v Poľnohospodárskej platobnej agentúre. „Napriek tomu už je mimoriadne kritická,“ podotkol s tým, že hovorí o dlhodobom a stupňujúcom sa probléme v nezávislosti súdnictva za čias bývalej vlády.

Zdôraznil, že ak sa situácia nezmení, nebude mať naše súdnictvo dôveru občanov Slovenska ani okolitých krajín, čo podľa neho môže ohroziť medzinárodné vzťahy a príchod investorov. Dodal, že vzhľadom na stav súdnictva z diskusie s komisárkou vyplynulo, že reforma súdnictva je nie len logická, ale aj nevyhnutná.

Partner

Projekt DG REGIO: Review of EU Cohesion Policy in Slovakia

Sledujte

Partneri projektu

Partneri projektu: TUKE, Petit Press, SK8