Van Rompuy varuje lídrov, aby nedesili trhy

Počas svojho vystúpenia na Európskom podnikateľskom summite Van Rompuy upozornil politikov pred sprostredkovaním správ, ktoré sú kontraproduktívne vzhľadom na následnú reakciu trhov. „Mojimi najväčšími problémami týchto dní sú zverejnené informácie. Tieto správy sú časťou problému a nie časťou riešenia,“ vysvetlil. Podľa jeho slov by politici mali myslieť najprv dvakrát, až potom niečo povedať o delikátnych menových záležitostiach.

„Hovorí sa: na peniazoch záleží. A pretože na peniazoch záleží, musíme byť opatrní v tom, čo povieme na verejnosti. A to je dôvod, prečo som veľmi, veľmi tichý. Avšak moja obozretnosť je súčasťou mojej povahy,“ dodal.

Na otázku, či je normálne, aby osoba, ktorá na základe Lisabonskej zmluvy reprezentuje EÚ, ostávala ticho a nechcela dávať rozhovory, odpovedal: „Rozhovor so mnou alebo iným lídrom by veci nezmenil,“ odpovedal a zároveň dodal, že jedného dňa, keď budú ľudia analyzovať, čo za sebou prvý stály predseda Európskej rady zanechal, nebudú počítať počet rozhovorov, ale čo všetko dokázal.

„Keď som prijal svoju pozíciu stáleho predsedu, definoval som, čo môžete očakávať a nemôžete byť sklamaní, pretože som vopred avizoval ako budem vykonávať svoju funkciu. Nie štýlom reklamného krásavca alebo bling-bling, ale ako niekto, kto predsedá dôležitým stretnutiam s očakávaním dobrých výsledkov,“ pokračoval.

„Bling-bling“ je slangový výraz pochádzajúci z hiphopovej kultúry, no v politickej sfére sa najmä vo francúzskych médiách často spája so senzáciechtivým životným štýlom francúzskeho prezidenta Nicolasa Sarkozyho. Van Rompuy mal počas svojho vystúpenia dobrú náladu a viackrát sa mu podarilo publikum rozosmiať.

Ani pápež už nie je len Talianom

Panel sa zameral aj na diskusiu o následníkovi Dominiqua Straussa-Kahna na čele Medzinárodného menového fondu (MMF). Van Rompuy najprv účastníkov šokoval pochybovaním o tom, či by sa mala zachovať tradícia európskeho kandidáta. Podľa jeho slov tradície nie sú večné, veď ani pápež už nie je len Talianom.

Deň predtým na rovnakom fóre vystupoval predseda Európskej komisie José Manuel Barroso, ktorý však tvrdil opak. „Je toto raz a navždy tradícia, ktorú nemožno zmeniť?“ opýtal sa. O pár sekúnd si sám odpovedal: „Ide o tradíciu, ktorú možno zmeniť, ale nie teraz.“ Čím vyvolal nielen smiech, ale aj aplauz.

Van Rompuy uviedol, že budúci líder MMF by mal byť osobou s najvyššou morálnou úrovňou, a že lídri by nemali dlho otáľať s hľadaním vhodného kandidáta, lebo z psychologických dôvodov, treba šéfa MMF nahradiť čo najrýchlejšie.

Ďalšie kroky:

  • 24. jún 2011: EÚ summit, Van Rompuy bude tlačiť na lídrov, aby lepšie implementovali stratégiu Európa 2020.