Vďaka investíciám môže nezamestnanosť v EÚ klesnúť o 10 %, tvrdí ILO

(zdroj: Alan Kotok/Flickr)

„Stimulácia investícií je krok správnym smerom pri vytváraní pracovných miest,“ uvádzajú vo včerajšej správe odborníci Medzinárodnej organizácie práce. V závislosti od viacerých faktorov by sa „investičná ofenzíva“, ktorú na začiatku svojho mandátu oznámil predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker, mohla postarať o desaťpercentný pokles 23 miliónovej európskej nezamestnanosti.

„Ak bude plán dobre navrhnutý, tak by počet nových pracovných miest do roku 2018 mohol dosiahnuť 2,1 milióna,“ povedal na včerajšej tlačovej konferencii riaditeľ výskumného oddelenia ILO Raymond Torres. Jednopercentné zníženie nezamestnanosti je podľa neho významným číslom.

Trojročný investičný plán prichádza v čase zhoršujúceho sa výhľadu rastu, keď nezamestnanosť dosahuje o 3 percentuálne body viac ako pred krízou.

„Junckerov plán je potenciálne dôležitým spôsobom, ako stimulovať reálnu ekonomiku. Dopĺňa monetárne injekcie, ktorá ohlásila Európska centrálna banka,“ zhodnotil Torres. Narážal tak na program kvantitatívneho uvoľňovania, ktorý ECB odsúhlasila minulý štvrtok.

Investori, ktorí majú na realizáciu zámeru EK poskytnúť finančné prostriedky, naznačili, že v nových projektoch infraštruktúry očakávajú vyššiu spoluúčasť verejných zdrojov. Zástupcovia ILO tvrdia, že 252 miliárd eur vo forme úverov pre infraštruktúru a malé podniky bude pre znižovanie nezamestnanosti kľúčové.

„Je preto veľmi dôležité investovať do projektov s veľkými úsporami z rozsahu, akými sú energetické site v Európe alebo zelené investície. Majú veľké externality a bežne ich súkromní investori sami nevykonávajú,“ vysvetľuje Torres.

Dôležitá pri znižovaní nezamestnanosti bude aj priestorová alokácia projektov. ECB doteraz viac investovala do Rakúska, kde je miera nezamestnanosti nižšia, než do Portugalska. Rovnako tiež investuje viac mimo EÚ, než do Grécka, upozornil expert ILO. Sú to však krajiny s vyššou nezamestnanosťou, kde majú malé firmy ťažší prístup k úverom.

Józef Niemec z Európskej konfederácie odborových zväzov (ETUC) vraví, že analýza ILO potvrdila, že je európsky investičný plán „príliš malý“. Európske vlády by podľa neho mali navýšit svoj príspevok. Pripomenul, že počet vytvorených pracovných miest by mal byť iba jednou z kategórií na výber projektov: „Je dôležité zabezpečiť aj to, že pracovné pozície budú kvalitné.“