Vedenie MMF nie je v otázke Grécka jednotné

Lagarde

Šéfka MMF Christine Lagardeová, zdroj: Európska komisia

Medzinárodný menový fond (MMF) dnes zverejnil svoju výročnú správu o stave gréckeho hospodárstva. Chváli v nej „významný pokrok“ aj návrat k „miernemu rastu“, ktorý Grécko dosiahlo minulý rok.

V otázke budúcnosti gréckeho záchranného programu, tzv. bailoutu, však vedenie MMF jednotné nie je. „Väčšina“ 24-člennej výkonnej rady považuje doteraz prijaté reformy a škrty za dostatočné na splnenie rozpočtových cieľov. Podľa zvyšných členov však musia Atény ešte zabrať.

Nezvyčajný krok

„Väčšina výkonných riaditeľov súhlasila, že Grécko v súčasnosti nevyžaduje ďalšiu fiškálnu konsolidáciu, vzhľadom na doterajšiu pôsobivú úpravu, ktorá by mala podľa očakávaní priniesť rozpočtový prebytok v strednodobom horizonte na úroveň 1,25 % HDP, zatiaľ čo niektorí riaditelia uprednostnili prebytok na úrovni 3,5 % HDP do roku 2018,“ píše sa v netradične podrobnej správe fondu.

Rokovania rady MMF sú zvyčajne dôverné a prezentované sú len jej spoločné závery. Rozhodnutie zverejniť správu, ktorá poukazuje na rozkol medzi členmi rady dokazuje, že debata o budúcnosti gréckeho bailoutu je čoraz kontroverznejšia.

Naťahovačky

Súčasný záchranný program zatiaľ prebieha bez oficiálnej účasti MMF, ktorý podmienil svoje zapojenie podstatným okresaním gréckeho dlhu ako aj zmiernením úsporných opatrení. Tento názor dlhodobo prezentujú čelní ekonómovia MMF aj samotná šéfka fondu Christine Lagardová.

Čítajte aj: Ekonómovia MMF: Grécko už nemá šetriť, škrty zašli priďaleko

Európski veritelia však zatiaľ odsúhlasili len čiastočné odpustenie dlhu a tlačia na prijatie ďalších reforiem a škrtov, čo vedie k „naťahovačkám“ s MFF, ako nedávno potvrdil aj slovenský minister financií Peter Kažimír.

Čítajte aj: Euroskupina: Žiadna kríza, Grécko ale musí zabrať

Posledné rokovanie MMF však ukázalo, že niekoľko členov vedenia fondu súhlasí s požiadavkami európskych veriteľov.

Čo ďalej?

Na zásadnú zmenu postoja fondu to však nevyzerá. V správe sa ďalej píše, že celá výkonná rada „uznala, že program hospodárskych úprav ťažko zasiahol  [grécku] spoločnosť a spolu s vysokou mierou chudoby a nezamestnanosti spomaľuje ďalšie prijatie reforiem,“ aj že miera dlhového zaťaženia je v súčasnosti „neudržateľná“.

Európska komisia naopak trvá na tom, že grécky dlh je pod kontrolou.

Čítajte aj: MMF kritizuje eurozónu: Štáty dlhodobo nedodržiavajú rozpočtové pravidlá

Budúcnosť súčasného bailoutu je teda naďalej neistá. Bez účasti MMF však ďalej pravdepodobne nebude môcť pokračovať. Ide najmä o schopnosť veriteľov vyplatiť grécku ďalšie plánované tranže. Nemecký a holandský parlament totiž podmienili poskytovanie ďalších pôžičiek práve účasťou MMF v programe.

Čítajte aj: Grécky „bailout“ dokončíme aj bez MMF, tvrdí belgický minister