Veľká Británia a euro? Rozhodnúť môžu aj zahraniční investori

Gordon Brown

Krátky článok:

Zahraniční investori by radi videli Veľkú Britániu v eurozóne. Znížilo by sa tak riziko kurzových pohybov, ktoré ich môžu stáť obrovské škody. Tému otvoril prezident spoločnosti Honda Takeo Fukui v rozhovore pre Financial Times. Vyhlásil, že japonský výrobca automobilov neurobí ďalšiu veľkú investíciu do svojho podniku vo Swindone, pokiaľ Británia zostane mimo eurozóny.

 
Veľká Británia je najatraktívnejšou krajinou pre zahraničných investorov v EÚ. Podľa štatistiky spoločnosti Ernst&Young Briti minulý rok získali 19 % všetkých zahraničných investícií v únii. Po japonskom vyhlásení sa však ozývajú aj ďalší aktéri: „Podnikať mimo eurozóny znamená byť vystavený menovým fluktuáciám a to je problém“, vyhlásil pre Financial Times Andreas Ludwig, šéf rakúskej spoločnosti Zumtobel, ktorá vo svojej pobočke v UK zamestnáva 650 ľudí.

 
Odliv zahraničných investícií však Británii zatiaľ nehrozí. Stále je štvrtou najväčšou ekonomikou sveta s medziročným rastom HDP na úrovni 3%. Dobré ekonomické ukazovatele a trhové prostredie jej doteraz umožňovali zostať mimo eurozóny a udržať si priazeň investorov: „Ak by Británia prijala euro, bolo by to pre nás rozhodne lepšie. Ale ak sa ma spýtate, či pre to prestaneme investovať v UK, odpoveď znie – nie“,  potvrdil pre FT Hans Haefeli, viceprezident americkej spoločnosti Caterpillar, ktorá dáva prácu 11 tisíc Britom.

 
Postoj Londýna k euru je váhavý. Už  v roku 2003 vláda vypracovala národný plán prijatia jednotnej európskej meny a reálne sa začalo hovoriť o vypísaní referenda na túto tému. Vláda vyhlásila, že v zásade podporuje vstup do eurozóny, ale všetko musí byť podriadené priaznivým ekonomickým kritériám. Bývalý britský premiér Tony Blair bol známy svojou proeurópskou politikou, ale krajinu do eurozóny nepriviedol. Podľa analytikov tento kurz nezmení ani jeho nástupca Gordon Brown. Na otázku v internetovej diskusii denníka The Independent, či je možné očakávať euro ešte počas jeho funkčného obdobia, odpovedal: „Teším sa na radu nového ministra financií.“