echo "";

Veľká Británia po 50 rokoch zaznamenala defláciu

Britský štatistický úrad v utorok (21. apríla) oznámil, že rast CPI (ukazovateľ rastu spotrebiteľských cien) v marci medziročne spomalil na najnižšiu úroveň za posledný rok a RPI (idex rastu maloobchodných cien) minulý mesiac prvýkrát od roku 1960 zaznamenal negatívny rast – 0,4 %. Spotrebiteľské ceny síce stúpli o 0,2 %, ročná miera inflácie sa dostala na úroveň 2,9 %, no je o 0,3 % nižšia ako vo februári.

V krajine sa tak naplnili niekoľkomesačné hrozby deflácie, ktorá predstavuje absolútny medziročný pokles spotrebiteľských cien. Nižšie ceny sú pre konzumentov síce výhodné, no pre firmy to znamená nižšie tržby, podniky budú musieť šetriť na vynaložených nákladoch a nezamestnanosť môže výrazne stúpnuť. Od začiatku roka obavy z negatívneho vývoja inflácie panujú aj v eurozóne.

Podľa štatistického úradu vplyv na infláciu mal najmä tlak pre klesajúce ceny nehnuteľností a zníženie nákladov na hypotéky, ktorý nastal po tom, čo ceduľová banka Bank of England v marci znížila svoju kľúčovú úrokovú sadzbu na rekordne nízku hodnotu 0,5 %. Okrem toho v rámci opatrení v boji proti recesii pokračuje v nákupe štátnych a podnikových dlhopisov, aby zvýšila ponuku peňazí.

(EurActiv / Reuters)