Veľkým španielskym rizikom sú stále banky

Španielsko je dlhodobo pod tlakom finančných trhov, pretože investori sa obávajú, že krajina bude musieť žiadať o pomoc podobne ako susedné Portugalsko. Vláda však potrebu záchranného programu popiera. Premiér Mariano Rajoy predložil úsporný rozpočet, pričom škrtom sa nevyhne ani školstvo a zdravotníctvo.

Európska komisia je s návrhom zatiaľ spokojná. Madrid začiatkom marca oznámil, že sa mu nepodarí naplniť tohtoročný cieľ znížiť deficit na 4,4 %, ale dosiahne 5,8 % HDP. EÚ však povolila maximálne 5,3 %. Budúci rok sa už krajina musí dostať pod 3-percentný limit. Španielska vláda teda v pondelok oznámila ohlásila ďalšie úsporné reformy. 

Viac kapitálu však v prípade zhoršovania stavu ekonomiky budú potrebovať banky. Potvrdil to guvernér centrálnej banky Miguel Ángel Fernández Ordóñez. Španielsky bankový sektor je pod intenzívnym tlakom už od počiatku finančnej krízy v roku 2008, keď v krajine praskla bublina na realitnom trhu. Problémy však pokračovali vplyvom následných dlhových problémov v eurozóne.

Ekonomika krajiny by sa tento rok mala prepadnúť o 1,7 %, avšak vplyvom škrtov, ktoré by celkovom mali dosiahnuť 27 miliónov eur, bude pokles zrejme ešte hlbší. Ordóñez pripustil, že je veľmi nepravdepodobné, že Španielsko v krátkodobom horizonte čaká silnejšia obnova.

Bankový sektor pred dvomi mesiacmi prešiel reformou. Na krytie strát z realitného trhu inštitúcie museli využiť 50 miliárd zo svojich rezerv. Vláda zároveň vyzývala k fúziám a znižovaniu nákladov, aby tak nebola nutná štátna pomoc.

Tlačenie slabých bánk do rúk solventnejších však odborníci podľa Reuters vnímajú skepticky.

„Španielsko je presne v centre európskej búrky. Ak však prijmeme správne politiky, bez pochýb dokážeme krajinu dostať z tejto situácie,“ vyhlásil minister hospodárstva Luis De Guindos.

Premiér Rajoy v pondelok informoval o reforme zdravotníctva a školstva, ktoré by mali ročne ušetriť 10 miliárd eur. Predstaví ich v najbližších dvoch týždňoch.

Investori však pozorne sledujú aj hospodárenie regiónov. Minulý rok totiž míňali viac ako mohli. Podľa odborníkov dôvera trhov závisí najmä od schopnosti napĺňať fiškálny plán.

Na druhej strane niektorí analytici tlak na škrty vnímajú skôr negatívne. „Španielska choroba bola zle diagnostikovaná už na začiatku. Nerovnováhy pochádzajúce zo súkromného sektora sú primárne riešené cez fiškálne úspory. A čo viac, čím hlbší je pokles ekonomiky, tým menej dôveryhodný je liek,“ tvrdí Nicholas Spiro zo Spiro Strategy.

(EurActiv/Reuters)