Veritelia sa chystajú na grécku penzijnú reformu

zdroj: Pixabay, Walkerssk

Veritelia sa budú pri hodnotení sústrediť najmä na grécku penzijnú reformu, jeho rozpočet na rok 2016, strednodobý rozpočtový výhľad, modernizáciu gréckej verejnej správy, reformu finančného sektora a obchodu s elektrickou energiou.  

Ak veritelia vyhodnotia snahu Grécka pozitívne, môže to krajine otvoriť cestu k istej forme dlhovej úľavy a pôžičke zo strany MMF. Taká bola dohoda do rána  trvajúcej Európskej rady z júla 2015.

Summit o Grécku: Ako sa robí protektorát?

Slovenský minister financií SR Peter Kažimír pred včerajším rokovaním pre TASR povedal, že všetci členovia Euroskupiny sa zhodujú v názore, že ak sa hovorí o udržateľnosti verejných financií v akejkoľvek krajine, tak základným kameňom je penzijný systém.

„V prípade Grécka to platí dvojnásobne. Všetci v eurozóne netrpezlivo čakajú na prvé kontúry ich veľkej penzijnej reformy. Gréci sa dlhé roky tejto téme úspešne vyhýbali,“ skonštatoval Kažimír. Dodal, že aj keď grécka strana navrhla nejaké zmeny dôchodkového systému, tak to bola skôr iba "plastická chirurgia".

Návrh gréckej penzijnej reformy je už na svete a v týchto dňoch ho analyzuje Európska komisia i ďalší členovia Trojky – Medzinárodný menový fond a Európska centrálna banka.

„My sa do toho nebudeme miešať. Počkáme si na výsledok hodnotení expertnej skupiny. Ale myslíme si, že akékoľvek debaty o udržateľnosti alebo neudržateľnosti gréckeho dlhu, s čím sú spojené aj niektoré prísľuby pre Grécko, priamo súvisia s udržateľnosťou verejných financií, a tým pádom aj s podobou penzijného systému. Považujeme to za spojené nádoby,“ hovorí Kažimír.

Cyprus

Euroskupina na včerajšej skupine skonštatovala, že Cyprus urobil značný pokrok vo svojom ozdravnom programe. Po splnení posledných zostávajúcich opatrení dostane od ESM (trvalý euroval) poslednú časť pôžičky vo výške 300 miliónov eur.

Európsky semester

Ministri krajín eurozóny hovorili aj o špecifických odporúčaniach v oblasti rozpočtových a hospodárskych politík, ktoré členským štátom každoročne formuluje Európska komisia. Dnes ich formálne schvália ministri financií celej európskej dvadsaťosmičky.

Odporúčania sa točia okolo základných priorít, ktorými sú štrukturálne reformy, podpora zamestnanosti, zdravé fiškálne politiky, znižovanie dlhu a prehlbovanie Európskej hospodárskej a menovej únie.