Veritelia sa na pomoci Grécku nedohodli

Zdroj: EurActiv.gr

Šéf Euroskupiny Jean-Claude Juncker po stretnutí ministrov uviedol, že k dohode je už blízko, treba však ešte overiť niektoré technické záležitosti a doplniť chýbajúce kalkulácie a rokovanie preto prerušili a odložili na budúci týždeň. „Nemáme žiadne významné politické nezhody,“ dodal. Napriek jeho vysvetleniu však euro včera prehĺbilo pokles voči americkému doláru.

Z dokumentu, ktorý získala agentúra Reuters, vyplýva, že grécky dlh nemožno znížiť pod úroveň 120 % HDP do roku 2020, tak ako to žiada Medzinárodný menový fond, pokiaľ členské štáty nepristúpia k odpusteniu jeho časti.

Ministri sa z neho tiež dozvedeli, nakoľko sa Atény vychýlili z dohodnutého reformného plánu znižovania dlhu zo súčasných 170 % HDP. Sú v ňom tiež uvedené rôzne spôsoby ako pôvodne stanovené ciele naplniť, avšak vlády by museli pristúpiť na straty, čo Nemecko a Európska centrálna banka označili za právne nemožné.

Ak k odpusteniu dlhu alebo k jeho spätnému odkúpeniu zo súkromných rúk nedôjde, úroveň 120 % HDP by sa dosiahla v roku 2022. Šéfka MMF Christine Lagardeová však takýto posun odmietla ešte minulý týždeň a trvá na roku 2020 a súčasne na odpise časti dlhu. Stanovený termín bol totiž podmienkou, ktorú si fond stanovil ešte v čase vyjednávaní o druhom balíku pomoci.

Odkup dlhopisov

Jednou z diskutovaných možností ako možno rýchlejšie stlačiť grécky dlh je spätný odkup dlhopisov od súkromných investorov za zníženú cenu. Plán je využiť 10 miliárd eur na vykúpenie dlhopisov v pomere 30 – 35 centov za euro.

Medzi návrhmi je aj ďalšie zníženie úrokových sadzieb na pôžičky či predĺženie splatnosti, čo by tiež prispelo k zníženiu dlhovej záťaže. Tlak na eurozónu, aby prišla s riešením je pritom vysoký, pretože Aténam dochádzajú peniaze a trhy chcú spoľahlivé riešenie. V uplynulých týždňoch však vykonali všetky požadované kroky.

„Grécko splnilo, teraz musíme plniť aj my,“ uviedol Juncker. Atény od júna čakajú na dve plánované tranže, dokopy ide o 44 miliárd eur. Avšak prinesú len krátkodobú úľavu. Komisár pre menové záležitosti Olli Rehn uviedol, že eurozóna musí pre Grécko v najbližších rokoch urobiť oveľa viac.

„Je nevyhnutné, aby sme prijali dôveryhodné opatrenia na udržateľnosť dlhu a zároveň sa musíme pripraviť na ďalšie rozhodnutia v blízkej budúcnosti,“ uviedol po stretnutí. Nekonkretizoval síce, čo má na mysli, no myšlienka odpisu časti dlhu zo strany verejných veriteľov je pre stanovisko Nemecka a ECB v súčasnosti zrejme len v teoretickej rovine.

(EurActiv/Reuters)