Veritelia sa snažia dohodnúť, čo s gréckym dlhom

Zdroj: TASR/AP

Ministri financií budú zajtra (20. novembra) pokračovať v minulotýždňových rokovaniach o Grécku. Šéf Euroskupiny Jean-Claude Juncker cez víkend uviedol, že eurozóna intenzívne pracuje s Medzinárodným menovým fondom a rokovania dosahujú pokrok. Miera, nakoľko sa rozdielne postoje podarilo v uplynulých dňoch zotrieť sa podľa neho ukáže práve počas zajtrajšieho zasadnutia.

Grécko stále čaká na uvoľnenie 31-miliardovej tranže pomoci. Veritelia sa však minulý týždeň dohodli, že krajine dajú dva roky navyše na naplnenie rozpočtových cieľov. To bude znamenať 32,6-miliardový výpadok vo financovaní do roku 2016. Stretnutie ministrov a zástupcov MMF má odpovedať na otázku, ako ho vykryť.

Ako uvádza zdroj agentúry Reuters, eurozóna sa však chce zamerať na hľadanie riešení najmä na roky 2013 a 2014, kým MMF tlačí na plán do roku 2020. „Budeme sa koncentrovať na roky 2013 a 2014. Suma je okolo 13,5 miliardy eur,“ uviedol nemenovaný zdroj z prostredia rokovaní.

Fond tvrdí, že vlády eurozóny v nevyhnutnom prípade budú musieť pristúpiť na odpustenie časti gréckeho dlhu, čo je však z pohľadu Nemecka a ECB právne nemožné.

Komisár pre hospodárske a menové záležitosti Olli Rehn minulý týždeň naznačil, že pôjde o kombináciu viacerých riešení, pretože len jedno nestačí. Skupina nemeckých ekonómov pritom v texte pre periodikum Welt am Sonntag vyzvali k haircut-u gréckeho dlhu. Podľa nich sa mu nedá vyhnúť. „Otázkou už nie je či, ale kedy tento kroky príde,“ píšu.

Ministri a MMF musia tiež prekonať rozdielny postoj v otázke, dokedy krajina musí stlačiť dlh pod 120 % HDP. Eurozóna chce aj tento termín posunúť o dva roky z 2020 na 2022. Fond je však proti a trvá na pôvodnom pláne.

Junker tiež reagoval na slová zástupcov Rakúska, Nemecka a Bavorska, že sa blíži grécky odchod z eurozóny. Podľa jeho slov ich hrozby krajine vôbec neprospievajú. „Musíme ukázať solidaritu voči Grécku a vážiť slová,“ vyhlásil.