Vestager: Rozdiely v štátnej pomoci môžu zbrzdiť hospodársku obnovu Únie

Komisárka pre hospodársku súťaž Margrethe Vestager. [EPA-EFE/Olivier Hoslet]

Komisárka pre hospodársku súťaž Margrethe Vestager vyjadrila znepokojenie nad „obrovskými rozdielmi“ v štátnej pomoci v boji proti koronavírusu v členských štátoch a uviedla, že začínajú narúšať jednotný trh Únie.

Nemecko z dôvodu pandémie koronavírusu poskytuje viac ako polovicu núdzovej štátnej pomoci schválenej exekutívou Únie, čo vyvoláva obavy, že krajiny s najväčšími rozpočtovými možnosťami môžu získať na jednotnom trhu nespravodlivú výhodu.

V rozhovore pre nemecké noviny Sueddeutsche Zeitung, Vestager uviedla, že existuje riziko, že rôzne úrovne štátnej pomoci medzi členskými štátmi narušia hospodársku súťaž a spomalia oživenie hospodárstva po pandémii koronavírusu.

„To sa už do určitej miery stalo,“ uviedla Vestager.

Viaceré členské štáty upozorňujú na nerovné podmienky ohľadom štátnej pomoci. Problémom je, že najviac postihnuté krajiny majú vzhľadom na veľké zadlženie a deficity v verejných financií obmedzené finančné možnosti pre naštartovanie hospodárstva. „Je neprípustné, aby niektoré ekonomiky mohli podporovať svoju ekonomiky oveľa štedrejšie ako iné,“ povedala pre Financial Times podpredsedníčka španielskej vlády Nadia Calviño.

Zabezpečenie rovnakých konkurenčných podmienok na jednotnom trhu s približne 450 miliónmi ľudí je ústrednou zásadou Únie a už dlho je to kľúčovou podmienkou otvorenia sa zahraničným hráčom z Číny a po brexite aj z Veľkej Británie.

Európska komisia v polovici marca pozastavila prísne obmedzenia štátnej pomoci, čo umožnilo 27 štátom Únie naliať peniaze do ich ekonomík a pre spoločnosti zničené koronavírusom. Doteraz boli schválené národné schémy v hodnote viac ako 1,9 bilióna eur.

Začiatkom tohto mesiaca Vestager uviedla, že rozsiahla peňažná podpora nemeckých spoločností, ktoré boli zasiahnuté koronavírusom, by mohli mať dominový efekt a naštartovať aj ekonomiky ostatných štátov Únie.

Na otázku ohľadom ozdravného plánu, ktorý pripravuje Komisia a má ho predstaviť 27. mája, Vestager uviedla, že nie sú žiadne záruky, že bude dostatočný, ale bruselský úradníci pre to spravia maximum.

„Nedokážem predpovedať, ako budú členské štáty na tento návrh reagovať,“ uviedla a dodala, že nebude prekvapená, ak návrh vyvolá odlišné názory.

Najnovšie vyhlásenia dánskej eurokomisárky podľa bruselského portálu Politico dávajú Komisii argument pre výrazné navýšenie budúceho Viacročného finančného rámca, teda dlhodobého rozpočtu EÚ – či už cez nárast národných príspevkov do rozpočtu, alebo dodatočné vlastné zdroje, ako napríklad nové európske dane.