Visa vyzvaná k redukovaniu poplatkov

Pozadie:

Mnohostranné výmenné poplatky (multilateral interchange fees – MIF) sa účtujú za každú transakciu, ktorú urobí spotrebiteľ so svojou kartou. Tieto poplatky vplývajú aj na ceny produktov, a to bez ohľadu na to, či boli alebo neboli zakúpené kartou. Takže sa táto problematika týka všetkých spotrebiteľov.

Kreditné a debetné karty Visa predstavujú 36 % všetkých platieb kartou, uskutočnených v Európskej ekonomickej oblasti (EEA). Visa je najčastejšie akceptovanou platobnou kartou a prijíma ju viac ako 5 miliónov obchodníkov. V roku 2006 bolo uskutočnených 25 miliárd kartových platieb v rámci EEA s celkovou hodnotou €1,600 miliardy eur.

Európska komisia môže ovplyvňovať len cezhraničné transakcie – napríklad keď francúzsky turista použije svoju kartu v Amsterdame. Takéto operácie podľa európskej exekutívy predstavujú 5  % MIF.

Otázky:

  • Prípad Visa

Námietky, ktoré obdržala Visa sú formálnym krokom v protimonopolnom vyšetrovaní EK, v rámci ktorého exekutíva oboznamuje o výhradách, ktoré boli voči zainteresovaným uznesené.

Podľa stanoviska Komisie poplatky MIF, ktoré Visa vyberá za platbu kartou v EÚ, obmedzujú konkurenciu medzi bankami v akceptovaní bankových kariet, zvyšuje obchodom náklady pri platbách platobnými kartami a v konečnom dôsledku aj spotrebiteľské. Výkonný riaditeľ Visa Europe Peter Ayliffe povedal, že sú extrémne sklamaní že EK na porušovaní pravidiel hospodárskej súťaže Visou trvá aj napriek tomu, že spoločnosť nedávno oznámila zníženie spomínaných poplatkov pri transakciách kreditnými kartami na v priemere 0,61 % a pri debetných kartách priemerne na 18 centov.

  • Postup MasterCard

Pod tlakom Komisie k zníženiu MIF pristúpila minulý týždeň MasterCard. Komisárka pre hospodársku súťaž Neelie Kroesová už vtedy očakávala, že Visa bude tieto kroky nasledovať. „Nedovolíme, aby Visa profitovala na úkor MasterCard,“ pričom poplatky a metodológiu, ktorú aplikovala MasterCard považuje za merítko aj pre ostatné spoločnosti v sektore.

Mastercard znížila cezhraničné poplatky MIF na transakcie prostredníctvom kreditných kariet na 0,3 % zo súčasnej miery, ktorá sa pohybuje od 0,8 % do 1,9 %. Pokiaľ ide o transakcie cez debetné karty, poplatky sa znížia na 0,2 % z 0,4 % až 0,75 %. Nové ceny prídu do platnosti v júli 2009.

Visa Europe na to reagovala vyhlásením, že každý prípad by mal byť posudzovaný osobitne. (EurActiv 2/04/09).