Vláda má nový plán na záchranu eurofondov

Na snímke zľava predseda vlády SR Eduard Heger (OĽaNO) a podpredsedníčka vlády a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR Veronika Remišová (Za ľudí) počas tlačovej konferencie na tému: Eurofondy - Čo sa za 7 rokov zmeškalo, musia všetky rezorty dobehnúť za 3 roky. V Bratislave 20. apríla 2021. [FOTO TASR/Jaroslav Novák]

Podpredsedníčka vlády Veronika Remišová predstavila nový krízový manažment pre čerpanie eurofondov do roku 2023. Vláda bude po novom každý mesiac na rokovaní kontrolovať, ako sa na jednotlivých ministerstvách čerpajú eurofondy.

Vláda bude každý mesiac na svojich zasadnutiach vyhodnocovať eurofondy po jednotlivých rezortoch. Cieľom je zabezpečiť efektívne vyčerpanie týchto prostriedkov. Vyhlásil to v utorok na tlačovej konferencii predseda vlády Eduard Heger. Skonštatoval, že ide o premiérsku tému. Pri eurofondoch sa zavádza nový systém pre krízový manažment.

Heger podotkol, že vláda Roberta Fica, ale aj Petra Pellegriniho nebola schopná čerpať eurofondy a zostalo tak dočerpať ešte približne deväť miliárd eur. Súčasná vláda tak zavádza nový mechanizmus. „Každý mesiac budeme mať štandardný bod na vláde, kde budeme vyhodnocovať čerpanie eurofondov po jednotlivých operačných programoch, po jednotlivých rezortoch, aby sme vedeli zabezpečiť, že v najbližších troch rokoch rovnomerne vyčerpáme približne tri miliardy eur,“ ozrejmil. Dodal, že to je tímová práca, preto sa tým bude zaoberať celá vláda.

Slovensko za rok 2020 z eurofondov nepríde ani o euro

Za sedem rokov Slovensko v tomto programovom období nestihlo využiť ani 50 percent dostupných eurofondov. Zvyšok musí dočerpať za tri roky. Doteraz pre neschopnosť vyčerpať všetky prostriedky z fondov EÚ krajina prišla o 548 miliónov eur.

Za čas, keď sa malo končiť štandardné programové obdobie, teda bez nadstavby troch rokov, sa podľa ministerky pre investície Veroniky Remišovej (Za ľudí) vyčerpalo len 4,8 miliardy eur z 15,3 miliardy eur. Do roku 2023 tak zostáva vyčerpať ešte 8,4 miliardy eur a k tomu ešte Európska únia (EÚ) poskytla protikrízovú pomoc v hodnote 780 miliónov eur. Súčasne podotkla, že vláda zdedila stovky miliónov korekcií, čo sú “pokuty za chyby, ktoré urobíme”. Slovensko doteraz zaplatilo od roku 2007 zo štátneho rozpočtu korekcie vo výške 1,3 miliardy eur.

Remišová priblížila, že krízovým manažmentom sa snažia, aby boli do roku 2023 peniaze využité čo najlepšie. V tomto programovom období je podľa nej priemerné čerpanie 45 percent. Využívanie eurofondov v jednotlivých operačných programoch (OP) sa líši, najhoršie využíva prostriedky OP Rybné hospodárstvo. Ministerka o tom podľa vlastných slov už diskutuje aj s ministrom pôdohospodárstva Jánom Mičovským.

Nové opatrenia

Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR plní v tomto programovom období koordinačnú úlohu. Za jednotlivé OP sú zodpovedné konkrétne rezorty. Vyhlásila, že sa zavádza nový systém pre krízový manažment. Zahŕňa semafor, kde by sa stav programov mal vyhodnocovať na základe rizikovej analýzy, uznesenie vlády k eurofondom, čo znamená, že ministerstvá musia odpočtovať plnenie opatrení, osem pilierov zvýšeného dohľadu, ale aj dôraz na rovnomerné čerpanie v posledných troch rokoch. O tom podľa Remišovej bude aj materiál, ktorý v stredu (21. apríla.) predloží na rokovanie vlády.

Samosprávy vítajú zjednodušenie eurofondov, no niektoré opatrenia môžu čerpanie predĺžiť

Plán ministerky regionálneho rozvoja Veroniky Remišovej, ako zabrániť prepadu viac ako 100 miliónov eur z fondov EÚ určených pre rozvoj regiónov podľa samospráv zatiaľ nie je dostatočný. Expertka na eurofondy za prínosné považuje iba odstránenie viacstupňovej kontroly verejného obstarávania. 

Priblížila, že pri vybraných strategických projektoch bude zvýšený dohľad MIRRI. Pôjde napríklad o projekt električky do Petržalky, ale aj o diaľnicu D1 Lietavská Lúčka – Višňové – Dubná Skala.

Remišová zároveň poznamenala, že eurofondy boli v minulosti synonymom korupcie a byrokracie. Skonštatovala, že čím je to komplikovanejšie, tým sú pravidlá menej prehľadné a ľahko sa robia rôzne „machinácie“. Prvou snahou preto podľa nej bolo zjednodušiť a zmysluplne využiť eurofondy. Dodala, že po 30. apríli budú zavedené ďalšie zjednodušenia.

Partner

Projekt DG REGIO: Review of EU Cohesion Policy in Slovakia

Sledujte

Partneri projektu

Partneri projektu: TUKE, Petit Press, SK8