Vláda povedala ochrannému valu “áno”, Grékom “nie”

foto: premiérka Iveta Radičová, zdroj: TASR

Slovensko ako najchudobnejší člen eurozóny pod vedením novej premiérky Ivety Radičovej včera ukončilo diskusiu o tzv. európskom ochrannom vale, ktorý sa stal jednou z tém predvolebnej kampane a vôbec jednou z najdiskutovanejších európskych otázok u nás. 

Minister financií Ivan Mikloš po tom, čo mu vláda dala zelenú, podpísal rámcovú dohodu o Európskom finančnom stabilizačnom mechanizme (European Financial Stability Facility, EFSF). 

Bývalý minister financí Ján Počiatek ku sklonku vlády Roberta Fica svoj podpis pripojiť odmeitol, pretože mu vraj na to chýbal mandát. Nová stredo-pravá vládna koalícia sa preto musela pod tlakom EÚ vysporiadať so svojou predvolebnou rétorikou, v ktorej euroval odmietala (s výnimkou KDH).

„Chceme ukázať príklad riadenia sa pravidlami hry. Preto vláda podporila politické stanovisko, ktorá v máji dala predchádzajúca vláda“, povedala Iveta Radičová, ktorá val považuje za zlé riešenie.

Tlak na Slovensko v uplynulých týždňoch rástol, keďže administratívny aparát fondu už začal pracovať aj bez chýbajúceho slovenského podpisu. Nepomohla ani cesta premiérky a ministra financií do Bruselu, kde rokovali s vcholnými predstaviteľmi EÚ a eurozóny. 

Vláda rovnako odporučila parlamentu, aby podporil záchranný mechanizmus, no zároveň chce pred tým ako by sa z fondu mala reálne nejaká pomoc uvoľniť, presadzovať na úrovni EÚ prísnejšie fiškálne pravidlá v eurozóne, vrátane mechanizmu bankrotu krajín s nezodpovednou fiškálnou politikou. 

Parlament by sa mal eurovalom podľa Mikloša zaoberať v nasledujúcich týždňoch. Podiel Slovenska na 750 miliardovom balíku je 5,4 miliardy eur vo forme záruk.

Grékom nepožičiame

Radičovej vláda ale odmietla podporiť bilaterálnu pôžičku Grécku. Neodporučila parlamentu hlasovať za 800 miliónov, ktoré by v prípade potreby mala SR s 6 % úrokom požičať Grécku. 

„Grécka pôžička je o nezodpovednej politike vlády, nezodpovednom správaní bankového sektora, ratingových agentúr ale tiež Eurostatu a zlom fungovaní ďalších inštitúcií“, povedala Radičová. Jej osud v Národnej rade je teda neistý. 

„Európska komisia víta vyhlásenie premiérky Slovenskej republiky, ktoré sa týka podpísania rámcovej zmluvy o Európskom finančnom stabilizačnom mechanizme. Čo sa týka ostatných aspektov, medzi nimi aj o poskytnutí pôžičky Grécku, budeme pokračovať spoločne s ďalšími inštitúciami EÚ v diskusiách so Slovenskom," reagovala pre TASR hovorkyňa EK Amelia Torresová.

 EurActiv/Reuters/TASR