Vláda schválila elektronické mýtne

Krátka správa

Dnes do poludňajších hodín vláda ešte nedoručila do Národnej rady SR návrh zákona o elektronickom výbere mýta za užívanie vymedzených úsekov pozemných komunikácií. Ten schválila na druhý krát včera, hoci pôvodne bol na rokovanie tento návrh zaradený už minulý týždeň. 20. septembra však rokovanie o ňom prerušili. Vládne komuniké uvádza, že „návrh zákona ustanovuje nové úpravy právneho prostredia a právnych podmienok, ktoré zabezpečia interoperabilitu mýtnych systémov v rámci spoločenstva a budú základným podkladom pre zavedenia nového systému elektronického výberu mýta a aj pre podmienky na jeho technickú realizáciu v Slovenskej republike.“

Vláda schválila návrh zákon podľa očakávania bez pripomienok, nakoľko ide o návrh, ktorý už schválil kabinet Mikuláša Dzurindu. Nestihla sa ním však zaoberať NR SR v predošlom volebnom období, čím sa Slovensko dostalo v zavádzaní elektronického výberu mýta na cestách do časového sklzu. K návrh u však existuje množstvo výhrad i zo strany Ficovej vlády. Minister dopravy, pôšt a telekomunikácií Ľubomír Vážny sa dohodol s poslancami, že ich presadia prostredníctvom ich pozmeňovacích návrhov, aby zákon mohol byť prijatý čo najrýchlejšie.

Predseda parlamentnej komisie pre dopravu, pošty, telekomunikácie a informačnú spoločnosť Peter Pelegrini (Smer-SD) predpokladá, že by zákon mohol byť prijatý do konca tohto roka. Do prvého čítania bude zákon zaradený už na najbližšej schôdzi, ktorá sa začína v utorok 17. októbra. V druhom a treťom čítaní by mal byť zákon na decembrovej schôdzi, takže na jeho zmeny budú mať vláda, poslanci, ale aj odborníci asi 6 týždňov. P. Pelegrini nedávno vyhlásil, že vytvorí priestor pre prezentáciu všetkých odborne relevantných návrhov a pripomienok, nedovolí však úzko firemný lobing.