Vo Veľkej Británii sa rozmáha platba v eurách

Zdroj: http://www.homesonsale.co.uk/blog/wp-content/uploads/2009/03/pound-vs-euro.jpg

V turistických lokalitách Východného Sussexu sú eurobankovky bežne akceptované v takmer polovici tamojších predajní už od ich zavedenia v roku 2002. Obchodníci z oblasti Rye dokonca cestujú po celom pobreží kanálu La Manche a vykupujú euromince, aby sa vyhli výmenným poplatkom.

Ako píše BBC miestna obchodná komora vyjednáva s  bankami a spoločnosťami, ktoré prevádzkujú dopravu trajektami, aby akceptovali eurá a vymieňali ich lacnejšie. Euro turizmus prekvitá aj v pohraničí Severného Írska, kam za nákupmi cestujú najmä z Írskej republiky. V niektorých mestách stanovili pevný výmenný kurz 1 euro za jednu libru.

„V dedine nie sú banky či zmenárne, takže im ponúkame ďalšiu službu,“ povedal pre BBC majiteľ jedného z hotelov v stredovekej dedine Dunster, ktoré označujú za prvé miesto, kde pri platbách začali akceptovať spoločnú európsku menu s výmenným kurzom 85 penny za euro. „Britské euro mestá“ upútali pozornosť aj zahraničných médií. Briti dúfajú, že to pritiahne za nákupmi najmä Francúzov, ktorí to majú blízko.

Podľa profesora Iaina Begga z London School of Economics kroky dedinských a malomestských obchodníkov považuje za rozumný marketing. Nepredpokladá však, že by tieto iniciatívy mohli prelomiť odpor voči spoločnej mene v krajine. „Ide len o miestne triky, turizmus tak zlepšuje svoju pozíciu,“ povedal pre BBC. „Cieľom je zaujať turistov, no nezahŕňa to zvyšok britskej populácie,“ uzavrel.