Vo Viedni aj o svetovom obchode

 

Krátka správa:

Na summite EÚ-USA vo Viedni sa 21. júna 2006 hovorilo okrem Iránu, Guantanáma, problematiky globálneho otepľovania aj o otázkach, súvisiacich s budúcnosťou svetového obchodu.

Obe krajiny potvrdili svoj záväzok k presadzovaniu globálnej obchodnej liberalizácie. Niekoľko sporných otázok však ostáva.

Podľa prezidenta Busha sú USA „zaviazané k úspešnému kolu a bude pre to treba ťažko pracovať,“ a dodal, že „nemôžeme nechať toto kolo zlyhať“.

Predseda Komisie José Manuel Barroso vyjadril svoje presvedčenie, že „je možné mať úspešný výsledok rozhovorov z Doha“. Poukázal tiež na to, že EÚ a USA „majú spoločnú zodpovednosť“ za úspešnú realizáciu obchodných rokovaní.

Termín na konečnú dohodu vo WTO sa kráti a USA a EÚ sa nevedia dohodnúť, kto z nich príde s iniciatívou, ktorá by posunula rokovania vpred. Hlavnými problémami sú predovšetkým otázka redukcie výšky poľnohospodárskej podpory v bohatých štátoch a zabezpečenie prístupu na poľnohospodársky trh pre rozvojové krajiny.

Komisár pre obchod Peter Mandelson pre agentúru Reuters povedal, že „v tejto fáze musí ísť o politickú výzvu, a to o politickú výzvu na najvyššej úrovni“. Dodal tiež, že na technickej úrovni prebiehajú v Ženeve inzenzívne rokovania.

Rokovania o súčasnom kole liberalizácie svetového obchodu sa vlečú už viac než štyri roky. Ich primárnym cieľom je podpora globálneho obchodu a zníženie svetovej chudoby.