Volebnou témou EĽS je „zelenšia ekonomika“

José Manuel Barroso

Po európskych liberáloch a socialistoch predstavila svoj oficiálny volebný program pre júnové eurovoľby aj Európska ľudová strana (EĽS / European People´s Party, EPP). Jej členmi sú všetky tri opozičné slovenské politické strany – SDKÚ-DS, KDH aj SMK. V Európskom parlamente pôsobí pod hlavičkou EĽS-ED (EPP-ED) v skupine spolu s Európskymi demokratmi.

„Prudká globálna recesia ponúka príležitosť zmieriť ekonomiku s európskym záväzkom boja proti klimatickým zmenám“, vyhlásil Martens v Bruseli.

Tvorba nových pracovných miest priorita

„Finančná a ekonomická kríza by nemala byť výhovorkou pre ničnerobenie – naopak: mali by sme ju brať ako budíček a výzvu na modernizáciu našich ekonomík a tvorbu nových pracovných miest“, uvádza sa v programe európskych ľudovcov.

Kríza ponúka možnosť „zvýšiť investície do zelených technológií a zredukovať závislosť Európy na fosílnych palivách“, pokračuje volebný manifest. Takéto investície posilnia zamestnanosť a ekonomický rast, a zároveň dajú Európe pozíciu svetového lídra v nových inovatívnych sektoroch, zdôrazňuje plán ľudovcov.

Francúzsko-nemecký tandem musí viesť

„EÚ musí stáť v čele snáh o zastavenie zmien klímy“, tvrdí Martens. Spolupráca medzi francúzskym prezidentom Nicolasom Sarkozym a nemeckou premiérkou Angelou Merkelovou bude preto „rozhodujúca.“ Nemecká CDU (Kresťansko-demokratická únia) ako aj Sarkozyho UMP (Zväz za ľudové hnutie)  sú členovia Európskej ľudovej strany.

Program sa tiež hlási k cieľu 20 % podielu obnoviteľných zdrojov energie do roku 2020 a vyzýva na vytvorenie lepšie fungujúceho systému obchodovania s emisiami, ktorý zabezpečí trhovú motiváciu na zníženie emisií.

„Ponechať jadrovú energiu ako možnosť“

EĽS je proti vylúčeniu jadrovej energie, čím naskočila na vlnu novoobjavenej podpory pre jadro v Európe. Francúzsko a Veľká Británia nedávno vybudovali resp. oznámili plány na budovanie nových jadrových elektrární. Nemeckí kresťanskí demokrati tiež avizovali ústup od „exit politiky“ predchádzajúcej sociálno-demokratickej vlády pokiaľ ide o jadrovú energiu.

Pakt o európskej bezpečnosti

EĽS sa snaží o silnejší a jednotnejší hlas Európy na svetovej scéne. Podobne ako predchádzajúce francúzske predsedníctvo EÚ podporuje posilňovanie obranných kapacít spoločným postupom a spájaním síl.

Program strany navrhuje Pakt o európskej bezpečnosti a obrane (ktorého súčasťou by mala byť strategická dohoda s USA a ostatnými spojencami), podobnej plánu pan-európskeho bezpečnostného paktu, ktorý minulý rok navrhol ruský prezident Dmitrij Medvedev.

Manifest navrhuje vytvorenie spoločných obranných síl pre tie členské štáty, ktoré sú ochotné zapájať sa na permanentnej báze, a to na základe „klauzuly vzájomnej solidarity“, ktorá by mohla byť dodatkom zatiaľ neratifikovanej Lisabonskej zmluvy.

Rozídu sa cesty toryovcov a EĽS? Rozhodnutie v apríli

Zostáva nejasné, či bude EĽS viesť kampaň spoločne s britskými konzervatívcami, s ktorými sú spojení v EP v rámci skupiny EĽS-ED, informoval Martens. Vyzval lídra konzervatívcov Davida Camerona, aby sa rozhodol, či jeho strana opustí skupinu EĽS-ED do konania zjazdu EĽS vo Varšave.

„Chceme mať jasnú pozíciu ešte pred európskymi voľbami. Aby sme mohli začať skutočnú kampaň, musíme vedieť, či s nami zostanú alebo vytvoria inú skupinu“, povedal Martens novinárom v Bruseli.

Keď Davida Camerona zvoli za šéfa strany, prisľúbil, že stiahne stranu z EĽS-ED úplne. Pohrával sa s myšlienkou založiť úplne novú euroskeptickú stranu. Definitívne rozhodnutie pôvodne avizoval až po júnových až po voľbách.

Väčšina britských konzervatívnych europoslancov by dala prednosť zotrvaniu v koalícii, pretože im to zabezpečuje výhody a dôležité pozície. Zaviazali sa však, že budú rešpektovať rozhodnutie šéfa strany.

S toryovcami alebo bez nich, Martens verí, že strana si udrží pozíciu najpočetnejšej frakcie aj v novozvolenom Parlamente.

Barroso sa môže pripravovať na nový mandát

Martens potvrdil, že jeho strana podporuje José Manuela Barrosa na post predsedu Európskej komisie aj na ďalšie volebné obdobie. Samozrejme za predpokladu, že dosiahnu volebný výsledok, ktorým sa za neho budú môcť postaviť. Je nepísaným pravidlom, že hlava exekutívy je z najsilnejšej politickej skupiny alebo aspoň musí získať jej podporu.

Toto rozhodnutie ale zvyčajne zahŕňa niekoľko ústupkov ostatným politickým silám, napríklad na post vysokého predstaviteľa pre zahraničnú politiku a predsedu Parlamentu.

Keď sa novinári pýtali, či sa uvažuje o holandskom premiérovi Janovi Petrovi Balkenendem ako o potenciálnej alternatíve k Barrosovi, Martnes odpovedal: „Jan Peter veľmi jasne povedal, že nie je kandidátom.“

Medzi lídrami EĽS, je Barroso „akceptovaný ako kandidát“, povedal šéf strany a dodal, že konvent vo Varšave ho podporí oficiálne. Lídri EÚ už neoficiálne nominovali Barrosa na summite v októbri 2009.

„Na celoeurópsku kandidátku nie sme pripravení“

Martensa sa pýtali aj na pravdepodobnosť spoločnej kandidátky EĽS-ED v budúcnosti.  Šéf ľudovcov odpovedal, že realistickým cieľom je, že sa bude 20-25 % kandidátov vyberať z paneurópskeho zoznamu počas volieb v roku 2014. (Pozri článok Pripravuje sa kontroverzná reforma eurovolieb).


Ako vnímate prácu slovenských europoslancov? Čo by mal riešiť Európsky parlament? Pôjdete voliť v eurovoľbách? Zapojte sa do online prieskumu.