Von der Leyen ďakuje európskym farmárom a sľubuje im pomoc z Únie

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen. [EPA-EFE/Olivier Hoslet]

EÚ dá poľnohospodárom viac času na podávanie žiadostí o agrodotácie, zvýši zálohové platby na priame platby aj eurofondy z programu rozvoja vidieka a zníži v nich administratívnu záťaž.

Európska komisia v pondelok (6. apríla) oznámila, že prijala opatrenia na podporu poľnohospodárov a agrosektora v Európskej únii počas zdravotnej krízy spôsobenej pandémiou koronavírusu.

Predsedníčka Komisie Ursula von der Leyen v správe pre médiá uviedla, že boj proti novému koronavírusu ovplyvňuje všetky časti európskeho hospodárstva a zdôraznila, že jedným zo sektorov, v ktorých EÚ nebude tolerovať žiadne prerušenie, je zaistenie potravín a jedla.

„Napriek tomuto náročnému obdobiu chceme všetkých ubezpečiť, že Európania majú aj naďalej prístup ku kvalitným a cenovo dostupným potravinám,“ odkázala šéfka Komisie prostredníctvom videoodkazu.

Podľa jej slov eurokomisia už na začiatku súčasnej zdravotnej krízy prijala opatrenia na zabezpečenie cezhraničného toku tovarov vrátane potravín na jednotný trh EÚ. Zdôraznila, že to platí aj pre pohyb sezónnych pracovníkov v agrosektore, ktorí majú dovolené cestovať do iných krajín s cieľom pestovania alebo zberu poľnohospodárskych plodín.

Príklad solidarity v EÚ

„Chcela by som sa poďakovať našim poľnohospodárom, ktorí robia všetko pre to, aby boli potraviny v našich obchodoch k dispozícii. A som vďačná tisícom európskych občanov, ktorí dobrovoľne pomáhajú pri zbere tohtoročnej úrody,“ opísala situáciu von der Leyenová.

Skonštatovala, že tu ide o príklad európskej solidarity, ako však dodala, európski poľnohospodári potrebujú viac pomoci a aj preto exekutíva EÚ prijíma niekoľko nových opatrení na ich podporu.

Wojciechowski o COVID-19: Ani počas krízy nemôžeme zanedbať environmentálne ciele agropolitiky

Aj v čase, kedy sa Európou šíri nový koronavírus Európska zelená dohoda zostáva hlavnou politikou Európskej komisie, hovorí agrokomisár EÚ Janusz Wojciechowski. „Hospodárska obnova po COVID-19 určite musí byť zelená a udržateľná,“ hovorí poľský komisár. 

„Rozhodli sme sa poskytnúť poľnohospodárom viac času na predloženie žiadostí o priame platby a platby na rozvoj vidieka. A čoskoro zvýšime zálohy týchto platieb, aby sme im poskytli viac hotovosti potrebnej na zaplatenie účtov,“ uviedla von der Leyenová. Dodala, že Komisia sa chystá zjednodušiť aj určité administratívne požiadavky pre poľnohospodárov a vnútroštátne správy, aby v týchto krízových dňoch neboli zbytočne zaťažení byrokraciou.

„Uľahčíme tiež prístup zdravotníckych zariadení vo vidieckych oblastiach prostredníctvom fondu na rozvoj vidieka. V týchto náročných časoch stojíme bok po boku s našimi poľnohospodármi,“ uzavrela von der Leyenová svoje posolstvo.