Von der Leyen: Eurokomisia nestiahne návrh reformy poľnohospodárskej politiky

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen. [EPA-EFE/Yves Herman]

Napriek kontroverzným zmenám v návrhu Spoločnej poľnohospodárskej politiky EÚ, ktoré prijal Európsky parlament a Rada EÚ, môže reforma splniť, čo sa od nej očakáva, odpovedá na kritiku ochranárov predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen.

Keď Európsky parlament a Rada EÚ schválili svoje pozície k Spoločnej poľnohospodárskej politike EÚ (SPP), na obidve inštitúcie sa okamžite zosypala kritika za to, že podkopávajú sľúbené environmentálne a klimatické ambície, ktoré mali byť súčasťou jej reformy.

Sociálnymi sieťami sa začal šíriť odkaz WithdrawTheCap, ktorý má vytvoriť tlak na Európsku komisiu, aby svoj návrh reformy z roku 2018 stiahla. Tým by diskusiu o podmienkach agrodotácií na ďalších sedem rokov vrátila do bodu nula a zabránila by, aby prešli niektoré návrhy europoslancov a agroministrov EÚ, ktoré sú podľa aktivistov nezlučiteľné s ochranou biodiverzity a Európskou zelenou dohodou.

„Naša poslednou nádejou je, že Európska komisia príjme rozhodnutie nadobro stiahnuť celý návrh reformy,“ píše sa v petícií, ktorej jednou z hlavných tvári sa okamžite stala švédska klimatická aktivistka Greta Thunberg.

Tesne pred štartom trialógu, teda rozhodujúcich rokovaní eurokomisie, europarlamentu a členských štátov, ale predsedníčka exekutívy EÚ Ursula von der Leyen nádeje aktivistov schladila.

Zastaraný návrh

Vyplýva to z dokumentu, ktorý má k dispozícii bruselský portál EURACTIV.com.

Ide o jej odpoveď na otvorený list, ktorý von der Leyen dostala od vedúcich postáv európskej politickej skupiny Zelených (Greens/EFA). Europoslanci z frakcie pripomínajú, že dokument Komisie, ktorý stále tvorí jadro reformy poľnohospodárskej politiky, je už teraz zastaraný. Prvý návrh reformy politiky, ktorej sedemročný rozpočet je bezmála 400 miliárd eur, predstavila Komisia ešte v roku 2018, kedy jej šéfoval Jean-Claude Juncker.

Medzitým v EÚ vznikla Európska zelená dohoda, ktorá má z Únie spraviť prvý uhlíkovo neutrálny kontinent do roku 2050. Jej súčasťou je aj potravinová stratégia Z farmy na stôl a Stratégia pre biodiverzitu do roku 2030. Práve tieto dve stratégie majú zaistiť, že aj agropotravinársky sektor bude prispievať k plneniu klimatických cieľov.

Európsky týždeň | Zelená reforma agropolitiky EÚ sa nekoná

Európske poľnohospodárstvo má za sebou zaujímavý týždeň, od ktorého očakávalo veľa. Riešila sa totiž najdôležitejšia a najstaršia politika Európskej únie, konkrétne spoločná poľnohospodárska politika. Ako to dopadlo a prečo je to dôležité? Počúvajte nový diel podcastu Európsky týždeň.

„Poľnohospodárstvo výrazne prispieva ku klimatickej zmene a strate biodiverzity. Svet sa rýchlo otepľuje a závratným tempom strácame vtáctvo, opeľovače a vzácne ekosystémy. Nemôžeme si dovoliť len tak mrhať peniazmi a časom,“ apelujú zákonodarcovia.

Stiahnutie návrhu od Komisie očakáva aj koalícia neziskových organizácií. Rovnako ako zelení europoslanci poukazujú na to, že zelené ambície reformy SPP nedávno oslabil tak Európsky parlament, ako aj dvadsaťsedem ministrov zodpovedných za agropotravinárstvo.

Jedinou cestou, ako zachovať zelené ambície reformy je podľa nich „vypracovanie úplne nového návrhu, ktorý podporí farmárov v prechode od priemyselného k udržateľnému poľnohospodárstvu,“ vyzýva v liste takmer tridsiatka mimovládok.

Von der Leyen: O stiahnutí neuvažujem

Von der Leyen vo svojej odpovedi zdieľa viaceré obavy ochranárov. Priznáva, že niektoré návrhy europarlamentu a Rady EÚ ohrozujú výsledky, ktoré Únia v oblasti životného prostredia od SPP očakáva.

Agropolitika by podľa nej mala byť priamo prepojená s potravinovou stratégiou a stratégiou pre biodiverzitu. Europoslanci napríklad z prijatej pozície odkazy na tieto stratégie vypustili.

Napriek výhradám ale von der Leyen stále verí, že z trialógu vzíde „nová poľnohospodárska politika, ktorá splní, čo sa od nej očakáva“. A hoci návrh prijal ešte predošlý kabinet, von der Leyen chce zachovať inštitucionálnu kontinuitu.

„Z tohto dôvodu nezvažujem stiahnutie návrhu,“ uviedla šéfka eurokomisie.

Wiezik: Že veľké farmárske zväzy oslavujú reformu agropolitiky EÚ? Dôkaz, že pre prírodu je úplne zlá

Na ekoschémy som sa veľmi tešil, hovorí o jednom z pilierov zelenej reformy agropolitiky EÚ europoslanec MICHAL WIEZIK. Návrh europarlamentu ale podľa neho štátom EÚ umožňuje vybrať také schémy, ktoré nezlepšia situáciu v prírode. „Zastavenie poklesu vtáctva a celkovo biodiverzity sa touto reformou nedá dosiahnuť,“ hovorí Wiezik.

Dobrý kompromis by bol podľa šéfky Komisie taký, ktorý zaistí, „potravinovú bezpečnosť, spravodlivý príjem pre farmárov, no súčasne spraví z SPP kľúčový motor zmien, ktoré potrebujeme čo najskôr“.

Jej predstava je, že agropolitika bude viac podporovať farmárov, ktorí pri svojej každodennej práci dbajú na biodiverzitu, ochranu prírody a klimaticky prospešné postupy.

„Máme možno len odlišné názory, ako to dosiahnuť,“ uviedla pred začiatkom rozhovorov so zástupcami Európskeho parlamentu a členských štátov. V najbližších mesiacoch chce predstaviť  detailný súpis tých častí reformy, ktoré sú pre Komisiu z hľadiska ekologických a klimatických cieľov najdôležitejšie.

 Partner  

Sledujte

 

Newsletter