Výkonná rada MMF kvôli Georgievovej odporúča zrušiť vekovú hranicu pre riaditeľa

Kandidátka na post generálnej riaditeľky MMF Kristalina Georgieva. [Archív TASR]

Podľa súčasných pravidiel inštitúcie musí mať riaditeľ v čase nástupu do funkcie menej ako 65 rokov. To európska kandidátka na tento post Krystalina Georgievová nespĺňa. Výkonná rada Medzinárodného menového fondu preto už navrhla zmenu.

Medzinárodný menový fond (MMF) v stredu (21. augusta) uviedol, že jeho výkonná rada odporučila odstránenie vekovej hranice pre pozíciu výkonného riaditeľa MMF z medzinárodných stanov.

Návrh 24 člennej výkonnej rady teraz musí schváliť rada guvernérov MMF, ktorá zahŕňa aj zástupcov všetkých 189 členských krajín. V prípade prijatia takejto zmeny by sa MMF zosúladilo so Svetovou bankou, ktorej vedenie nepodlieha žiadnej vekovej hranici.

Nominácia Georgievovej do čela MMF je ďalším Macronovým víťazstvom

Francúzsko bolo jedným z hlavných podporovateľov bulharskej kandidátky Kristaliny Georgievovej na post riaditeľky Medzinárodného menového fondu. Spôsob nominácie spoločného kandidáta EÚ pripomínal júlový výberový proces lídrov hlavných únijných inštitúcií. 

Pravidlá MMF momentálne vyžadujú, aby riaditelia v čase nástupu do funkcie mali menej ako 65 rokov a funkcie sa musia vzdať po svojich 70. narodeninách. Kristalina Georgieva, súčasná výkonná riaditeľka Svetovej banky a kandidátka na pozíciu generálnej riaditeľky IMF minulý týždeň oslávila svoje 66. narodeniny.

Georgieva, bývalá podpredsedníčka Európskej komisie, bola nominovaná na post generálneho riaditeľa MMF Európskou úniou ešte začiatkom augusta. Bulharka predstavovala určitý kompromis po viacerých kolách hlasovani a rozsiahlych sporoch medzi štátmi EÚ ohľadom ostatných kandidátov.

Nominácie sú otvorené do 6. septembra. Guvernéri MMF by mali hlasovať o schválení zrušenia zmeny vekovej hranice ešte pred týmto dátumom.

Noví kandidáti

Niektoré médiá uviedli, že britský premiér Boris Johnson hľadá podporu v USA pre svojho vlastného kandidáta, bývalého britského ministra financií Georgea Osborna. Johnson a americký prezident Donald Trump sa tento víkend zúčastnia samitu G7 vo Francúzsku.

Zatiaľ však neboli oficiálne menovaní žiadni ďalší kandidáti. Kristalina Georgieva by tak nahradila súčasnú generálnu riaditeľku a bývalú francúzsku ministerku financií Christine Lagarde, ktorá prevezme funkciu guvernérky Európskej centrálnej banky (ECB) v novembri.

Od inštitúcie sa taktiež očakáva, že dodrží nepísané pravidlo, podľa ktorého na čele MMF stojí vždy Európan. Doteraz všetkých 11 šéfov, ktorí MMF riadili od jej vzniku v roku 1945, pochádzalo z Európy.