Vykúpi Nemecko a Francúzsko ostatné členské krajiny?

Európska komisia včera (19. februára) varovala pre znepokojivou úrovňou deficitu rozpočtov Francúzska, Lotyšska, Malty, Španielska, Grécka a Írska, ktoré prekročili povolenú trojpercentnú hranicu. Podľa Komisie hrozí, že sa to zopakuje aj budúci rok, pretože zlyhávajú snahy vlád reagovať aj na krízu v bankovom sektore aj v hospodárstve.

Nemecký minister financií Peer Steinbrück vyhlásil, že Nemecko je pripravené pomôcť členom eurozóny z finančných problémov. Rovnako aj Francúzsko aj napriek tomu, že má samo problémy s vlastnými verejnými financiami, prisľúbilo pomoc. Angela Merkelová a Nicolas Sarkozy majú obavy najmä z toho, že pre priveľké dlhy krajín eurozóny sa regiónu začnú vyhýbať investori. Ako píše agentúra Bloomberg, „pokiaľ sa zrúti jedna časť systému, môže to spôsobiť zlyhanie celej eurozóny“.

Berlín podľa Steinbrücka znepokojuje stav verejných financií členských krajín s eurom a extrémne množstvo likvidity, ktoré sa pumpuje do finančných trhov, informuje o tom Financial Times. „Musíme nájsť spôsob ako znovu absorbovať túto likviditu a redukovať deficit,“ povedal pre FT.

Podľa pravidiel Európskej únie nesmie byť jedna členská krajina vystavená dlhom inej krajiny. Európska centrálna banka rovnako nesmie platiť dlhy zaostávajúcich členov. Nemecký minister financií však otvára diskusiu o možnosti zasiahnuť vo chvíli, keď to bude potrebné. Nemecko podľa šéfa rezortu financií nechce porušiť pravidlá Únie, no v rámci preventívnych opatrení, sú pripravení pomôcť v prípade, že krajina sa dostane do bodu, keď nedokáže refinancovať svoje dlhy.

Komisia vyzvala Grécko a Írsko, aby už teraz začali s redukciou deficitu rozpočtu a nečakali na budúci rok, kedy by sa Európa už mohla začať dostávať z recesie. Aj keď Komisia zahájila špeciálne disciplinárne konanie voči šiestim krajinám, podľa komisára pre menové záležitosti Joaquína Almuniu, nikto zatiaľ neuvažuje o sankciách, pretože si uvedomujú okolnosti.

V rámci opatrení voči kríze sa lídri dohodli, že krajiny môžu prekročiť trojpercentný strop deficitu rozpočtu, no čo najrýchlejšie sa musia vrátiť do pôvodnej línie. Rok je však pod vplyvom vývoja na trhu málo a krajiny budú potrebovať oveľa viac času na zrovnanie svojich financií.