Vysokí európski predstavitelia útočia na ratingové agentúry

Krátka správa:

“Aktuálna kríza nám ukázala niekoľko oblastí, na ktorých by sme sa mali poučiť,” vyhlásil šéf Európskej centrálnej banky Jean-Claude Trichet počas mimoriadnej debaty s poslancami ekonomického výboru Európskeho parlamentu (ECON). Vyhlásil, že veľmi malý počet globálnych ratingových agentúr reálne ovplyvňuje svetový finančný trh. Často sú pri tom v konflikte záujmov a aktuálny vývoj ukázal, že “investori by nikdy nemali vymeniť vlastné analýzy za názory týchto agentúr.”

Rovnaký názor vyslovil dopoludnia na tej istej pôde ECON-u aj komisár pre vnútorný trh Charlie McCreevy: “… (agentúry) len veľmi pomaly znižovali príslušné  ratingy a ich metodológia bola slabá a zle vysvetlená.” Rovnako ich obvinil z konfliktu záujmov, keďže majú poskytovať investorom objektívne ratingy na cenné papiere a zároveň radia bankám, ako od nich získať čo najlepšie hodnotenie: “Úloha ratingových agentúr musí byť vyjasnená!”

Šéf ECB obhajoval v ekonomickom výbore EP nedávny postup banky na potlačenie finančnej krízy. Vyhlásil, že “eurosystém sa ukázal byť schopný efektívne a rýchlo konať aj v krízových situáciách.” Zdôraznil, že podobné dianie je vždy sprevádzané hektickými reakciami a neistotou. ECB však zostáva opatrná a nechce prijímať urýchlené rozhodnutia. Predovšetkým chce počkať na vývoj likvidity na trhu.