Washington a Brusel sa opäť sporia. Tentokrát o dotácie pre Airbus

Airbus A350 XWB [Shutterstock]

Spojené štáty uviedli, že Únia nedokázala splniť rozhodnutie Svetovej obchodnej organizácie o nezákonnosti dotácií pre spoločnosť Airbus. Brusel obvinenie odmieta.

Minulý týždeň požiadala Európska únia Svetovú obchodnú organizáciu (WTO), aby potvrdila, že Brusel dodržal jej rozhodnutie, ktoré označilo dotácie pre spoločnosť Airbus za nezákonné. Únia tak hľadá potvrdenie, ktoré by zabránilo odvetným sankciám zo strany Washingtonu v hodnote miliárd dolárov.

Počas zasadnutia orgánu WTO na urovnávanie sporov v stredu (15. augusta) však žiadosť Únie o zriadenie nového panelu na rozhodnutie o jeho „plnom dodržaní (podmienok)“ zablokovala delegácia z Washingtonu. Nasledujúca schôdza orgánu sa uskutoční 27. augusta. Očakáva sa, že sa skončí ostrou výmenou názorov.

„Ako tu dnes sedíme, EÚ a tieto štyri členské štáty ešte neposkytli ani najzákladnejšie informácie o údajných zmenách a doplneniach niektorých zmlúv o pomoci,“ uviedla americká delegácia, pričom medzi krajiny, ktoré spomenula, patria Spojené kráľovstvo, Francúzsko, Nemecko a Španielsko.

Americký protekcionizmus a brexit. Airbusu nevyhovuje ani jedno

Najväčší výrobca lietadiel odmieta protekcionizmus na oboch brehoch Atlantiku.

Odvolací orgán WTO v stredu (15. augusta) rozhodol, že Únia v nedokázala odstrániť dotácie a vládne pôžičky na rozvoj najväčšieho svetového lietadla A380 a najnovšieho diaľkového lietadla v Európe A350, čo poškodilo zamestnancov americkej spoločnosti Boeing.

Dve obchodné veľmoci vedú 14-ročný spor o financovaní spoločnosti Airbus a jej amerického rivala Boeing.

Únia tiež podala sťažnosť na WTO, aby zakázala dotácie pre Boeing. Panel venujúci sa tejto sťažnosti zasadne neskôr v tomto roku.