WTO otvára bránu Ukrajine

Krátka správa

EÚ podporuje snahu Ukrajiny stať sa členom Svetovej obchodnej organizácie (WTO). V Londýne sa na podpore dohodli komisár pre obchod, Peter Mandelson, a ukrajinský vicepremiér Hryhoriy Nemyrya. V stanovisku zo 17. januára sa konštatuje, že boli dohodnuté posledné detaily zmluvy.

Po Rusku a Iráne je Ukrajina treťou najväčšou krajinou, ktorá sa nachádza pred bránami WTO. O jej členstve bude hlasovať Valné zhromaždenie WTO 5. februára v Ženeve. Ak bude hlasovanie pre Ukrajinu úspešné, dohodu o podmienkach členstva budú musieť spätne odobriť všetky členské štáty a zmluva o pristúpení musí prejsť ratifikáciou.

„Dnešná dohoda čistí cestu Ukrajiny k plnému zapojeniu sa do svetového obchodného systému“, povedal komisár Mandelson. Dodal: „Toto je prvý krok smerom k širšej integrácii Ukrajiny do svetovej a európskej ekonomiky.“

Okrem iných sa vyriešila aj otázka exportu tovarov a služieb. Ide napríklad o obchodovanie so semenami, živými zvieratami, kožami a kožušinami, ale taktiež aj s istými druhmi kovov. Podľa hovorcu Komisie Ukrajina súhlasila s postupným znižovaním exportu týchto komodít. Očakáva sa, že toto prechodné obdobie potrvá 6-8 rokov.

Peter Power, hovorca komisára Petra Mandelsona, pre EurActiv povedal, že Ukrajina by mohla do WTO vstúpiť už v roku 2008. Ak by sa tak nestalo, povedal, že by bol z toho „prekvapený“.

Členstvo vo WTO bude pre krajinu aj kľúčom k „novej Posilnenej dohode“ s EÚ. Tá bude zahŕňať ustanovenia o zóne voľného obchodu a zvýšenej energetickej spolupráci. EÚ je pre Ukrajinu v súčasnosti najväčším obchodným partnerom a najväčším prístupným trhom, i keď tento prístup zahŕňa množstvo obmedzení. Až 25% tamojšieho exportu, v hodnote 8,7 mld. eur, smeruje na spoločný európsky trh. Súčasne 42% percent importu, v hodnote 17,8 mld. eur, tvoria tovary dovážané z členských krajín EÚ.