WTO: Spojené štáty môžu uvaliť rekordné clá na tovar z Únie

Ilustračný obrázok. [EPA-EFE/Hayoung Jeon]

Svetová obchodná organizácia povolila Spojeným štátom uvaliť dovozné clá na tovary z Európskej únie v hodnote bezmála sedem miliárd eur za nelegálne dotácie pre európskeho výrobcu lietadiel Airbus.

Spojené štáty v stredu oznámili, že od 18. októbra uvalia dovozné clá na tovary z EÚ po tom, ako im to povolila Svetová obchodná organizácia (WTO) v súvislosti s prípadom výrobcu lietadiel Airbus, informovala agentúra AP.

WTO povolila Spojeným štátom uvaliť dovozné clá na tovary z Európskej únie v hodnote 7,5 miliardy USD (6,9 miliardy eur) za nelegálne dotácie pre európskeho výrobcu lietadiel Airbus.

Pokiaľ ide o kompenzačné clá, ide o najvyššiu čiastku v histoórii WTO.

Analytici sa obávajú, že rozhodnutie v 15-ročnom spore povedie k ďalšiemu zhoršeniu vzťahov medzi Bruselom a Washingtonom a odštartovaniu transatlantického konfliktu po vzore sporu medzi Čínou a USA, postaveného na stratégii „ako ty mne, tak ja tebe“.

Trump navrhuje nové clá na výrobky z Únie v hodnote štyroch miliárd dolárov

Nové clá súvisia s dlhoročným sporom ohľadom dotácii pre európskeho výrobcu lietadiel Airbus. Budú sa vzťahovať na potraviny ako klobásy, šunky, olivy alebo cestoviny, ale aj škótsku a írsku whiskey. 

Európska komisia na rozhodnutie arbitrážneho súdu WTO reagovala a uviedla, že zavedenie ciel na európsky tovar bude zo strany Washingtonu „krátkozraké a kontraproduktívne“ a povedie iba ku škodám na obidvoch stranách Atlantiku.

WTO už pred časom oznámila, že v najväčšom firemnom obchodnom spore na svete tak EÚ, ako USA poskytovali svojim výrobcom lietadiel nezákonné dotácie. V prípade dotácií pre Airbus však WTO rozhodovala skôr, takže o výške sankcií Bruselu voči USA by mala organizácia rozhodnúť až v nasledujúcich mesiacoch.

Obidva spory podľa všetkého povedú k vzájomnému uvaleniu dovozných ciel. Po konflikte, ktorý odštartoval americký prezident Donald Trump voči Číne, sa tak situácia pre podniky a finančné trhy po celom svete ešte zhorší.

Clá ako ideálny donucovací nástroj?

Brusel zasa v prípade sankčných dovozných ciel na produkty z USA za dotácie pre Boeing očakáva súhlas WTO s clami na tovary za 10 miliárd dolárov. V tejto veci by však WTO mala rozhodnúť až na začiatku budúceho roka.

Pred priamym zavedením sankcií správu arbitrážneho súdu WTO musí ešte oficiálne prijať Orgán WTO na riešenie sporov (DSB – Dispute Settlement Body). Tento proces trvá od desiatich dní do štyroch týždňov.

Najbližšie zasadnutie je naplánované na 28. októbra, Washington však môže požiadať o mimoriadne zasadnutie, ktoré by sa uskutočnilo desať dní od zverejnenia správy arbitrážneho súdu WTO. Ak by sa tak stalo, súhlas DSB by mohol prísť už 12. októbra.

Ryby, kufre či uteráky. Únia pripravuje odvetné clá na americké produkty

Nový zoznam výrobkov USA, na ktoré chce Európska únia zaviesť clá, súvisí so sporom ohľadom dotácií pre európskeho výrobcu lietadiel Airbus.

Aj keď mnohé firmy na jednej aj druhej strane Atlantiku vyzývali na pokojné riešenie vzájomných sporov, podľa Petra Harrella z Centra pre novú americkú bezpečnosť sa dohoda v blízkom období očakávať nedá. „Myslím si, že k dohode dôjde až po tom, ako obe strany uplatnia voči sebe dovozné clá,“ povedal.

To predpokladajú aj niektorí súčasní a bývalí zástupcovia americkej administratívy. Podľa nich totiž americká vláda zistila, že clá boli ideálnym nástrojom na donútenie Číny začať rokovať o nových obchodných vzťahoch a rovnaký nástroj sa ukázal efektívny aj vtedy, keď Washington potreboval donútiť Japonsko otvoriť svoj trh s agroproduktmi. Podľa nich je preto nepravdepodobné, že by Washington nevyužil možnosť uvaliť dovozné clá aj na EÚ v kauze dotácií pre Airbus.