Z kohéznej politiky profitujú aj bohaté štáty

zdroj wikimedia

Poľská ministerka pre regionálny rozvoj Alžbeta Bieńkowska predstavila výsledky štúdie, ktorá by mala byť čoskoro aj zverejnená. Štúdia by mohla ukončiť spory medzi bohatými a chudobnými krajinami v otázke štrukturálnych fondov.

Dvojročný výskum zrealizovali Instytutu Badań Strukturalnych a firma Raytech. Štúdia dokazuje, že z kohéznej politiky v strednej a východnej Európy profitujú aj západné firmy. Na každé euro, ktoré investuje Francúzsko do financovania regionálnej politiky v Poľsku, Maďarsku, Slovensku a Česku, sa zvýši francúzsky export o 20 centov.

V prípade Nemecka je prínos ešte väčší. Nárast v exporte sa rovná dvojnásobku toho, čo krajina investuje do štrukturálnych fondov.

Z regionálnej politiky v krajinách strednej Európy profitujú vo Francúzsku najmä stavebné firmy. 5 % z exportu francúzskeho stavebného sektora tvoria zákazky zo štrukturálnych fondov v krajinách višegrádskej štvorky.

Boje o rozpočet

Bohatšie štáty, ktoré sú čistými prispievateľmi do európskeho rozpočtu, tlačia na znižovanie budúceho rozpočtu. Návrhy Európskej komisie nového rozpočtu aj naznačujú v pomere k HDP jeho znižovanie. Práve Francúzsko má silnú preferenciu pre poľnohospodárske dotácie a je ochotné zredukovať výdavky na regionálnu politiku.  

Medzi rokmi 2007 a 2013 poputuje do štyroch stredoeurópskych štátov celkovo 130 mld. eur. Viac ako polovica z toho ide do Poľska. Regionálna podpora sa tak stáva pre krajiny dôležitým záujmom, a preto sa snažia poukazovať na výhody regionálnej pomoci aj pre prispievateľov do rozpočtu.

Začiatok rokovaní o budúcnosti kohéznej politiky bol komplikovaný aj kvôli kríze. Dánske predsedníctvo sa rozhodlo prenechať reformu štrukturálnych fondov na svojho nasledovníka Cyprus.

 „Ide o záujmy aj bohatých regiónov,“ povedala Bieńkowska a dodala, že ju prekvapil postoj dánskeho predsedníctva.

Keď pripadlo rotujúce predsedníctvo v druhej polovici roku 2011 na Varšavu, jej prvoradý cieľ bolo vyvolať diskusiu o cieľoch kohéznej politiky a zabezpečiť na ne potrebný rozpočet. Kodaň zaujala odlišnú pozíciu, ktorú Bieńkowska označuje ako „rozpornú“.