Z Talianska sa stáva „chorý muž Európy“

Stav talianskych verejných financií znepokojuje eurozónu v čoraz väčšej miere. Donedávna jej tretia najsilnejšia ekonomika je totiž už niekoľko mesiacov pod pozorným dohľadom finančných trhov a ratingových agentúr. Hlavný podiel na tom má chronicky nízky rast talianskeho hospodárstva, verejný dlh vo výške 120 percent HDP a Berlusconiho nestabilná koaličná vláda.

Pokiaľ sa situácia v krajine v najbližšej dobe rapídne nezmení, hrozí jej podľa niektorých odhadov, že bude nasledovať príklad Grécka, no s tým rozdielom, že na záchranu jednej z najväčších ekonomík EÚ už eurozóna nemá dostatok finančných prostriedkov. Odhaduje sa totiž, že talianske hospodárstvo by potrebovalo približne 600 miliárd eur, no kapacita eurovalu je len 440 miliárd eur.

Práve táto obava Sarkozyho a Merkelovú prinútili k tomu, aby si Berlusconiho pred začatím včerajšieho (23. októbra) summitu pozvali talianskeho premiéra na koberec. Hoci totiž tamojšia vláda minulý mesiac v parlamente presadila úsporný balíček vo výške 60 miliárd eur, od ktorého si sľubuje vyrovnaný štátny rozpočet, Francúzsko a Nemecko požadujú záruky, že tieto opatrenia budú aj implementované.

Na tlačovej konferencii, ktorá sa konala po skončení summitu v Bruseli, Sarkozy zároveň vyzdvihol reformné snahy ďalšej krajiny eurozóny, ktorú tiež ohrozuje dlhová kríza- Španielsko. „Vďaka snahám (premiéra) Zapatera a vďaka zodpovednosti zo strany španielskej opozície pána Mariana Rajoya sa už Španielsko nenachádza v prvej línii,“ povedal francúzsky prezident.

Prítomní novinári sa ale zhodli, že keď Sarkozy spomínal Taliansko, z jeho gest bolo cítiť znepokojenie. „Na schôdzke sme boli zajedno,“ prehlásil francúzsky prezident a po kratšej prestávke dodal: „Ale ako tu už zaznelo, verím v zmysel pre zodpovednosť talianskych politických, finančných a hospodárskych inštitúcií.“

Nemecká kancelárka zasa uviedla, že si obe krajiny uvedomujú, ako veľmi je Taliansko- jeden zo zakladajúcich štátov EÚ- pre Úniu dôležité. O stretnutí povedala: „Bolo to stretnutie priateľov. Viera a dôvera potrebujú jasnú perspektívu. Taliansko je z ekonomického pohľadu veľmi silná krajina, ale zároveň je to vysoko zadlžená krajina, a to sa musí v priebehu niekoľkých nasledujúcich rokov presvedčivo zmeniť.“

Denník Financial Times dnes informoval, že po včerajšom stretnutí lidrov EÚ a eurozóny zvolal Silvio Berlusconi v krajine stretnutie krízového kabinetu. Ten má prerokovať najmä nové možné hospodárske reformy. Podľa médií by malo Taliansko zároveň urobiť zásahy v oblasti tamojšieho trhu práce, či penzijné reformy.

Napriek tomu, že pre Taliansko je ponižujúce vidieť ako ich líder dostáva „vynadané“ od Nemecka a Francúzska, a práve tejto téme sú preto venované titulky dnešných novín v krajine, podľa editora turínskeho La Stampa, „bez ohľadu na to, aké iritujúce je byť tohto svedkom, sme skutočne chorým mužom Európy, pretože naša vláda je parylizovaná a nedarí sa jej nájsť cestu k rastu a reformám,“ cituje jeho slová denník FT.