Za stopkou pre francúzsku eurokomisárku vidí Macron „politickú hru“

Sylvie Goulard na druhom, tiež neúspešnom vypočúvaní v Európskom parlamente. [EPA-EFE/Olivier Hoslet]

Tento článok je súčasťou Špeciálu: „Geopolitickej“ Komisii ukázal svaly Parlament

Europoslanci odmietli zveriť jednotný trh a priemysel do rúk Sylvie Goulard. Paríž teraz musí navrhnúť nového nominanta, rozdelenie portfólií v novej Európskej komisii sa však môže zmeniť.

Francúzska nominantka na post eurokomisárky Sylvie Goulard sa stala obeťou „politickej hry“.

Vo štvrtok (10. októbra) to podľa agentúry Reuters vyhlásil francúzsky prezident Emmanuel Macron po tom, ako poslanci dvoch výborov Európskeho parlamentu definitívne odmietli odporučiť jeho kandidátku na pôsobenie v európskej exekutíve.

Členovia europarlamentného výboru pre vnútorný trh a ochranu spotrebiteľa (IMCO) a výboru pre priemysel, výskum a energetiku (ITRE) vo štvrtok doobeda už druhýkrát vypočúvali Goulardovú, ktorá na svojom prvom híringu z 2. októbra nepôsobila dostatočne presvedčivo.

Macron vidí politické hry

Ani druhýkrát však poslancov nepresvedčila – hlavne pre podozrenia z konfliktu záujmov. Iba 29 poslancov ju podporilo, proti nej bolo 82 poslancov z oboch výborov.

Francúzska kandidátka do eurokomisie europoslancov zatiaľ nepresvedčila

Sylvie Goulard musela počas svojho vypočúvania čeliť najmä otázkam o minulom pôsobení a konflikte záujmov. O tom, ako bude prakticky napĺňať svoj mandát, hovorila omnoho menej. Odpovedať ešte bude musieť na doplňujúce otázky, ktoré jej dodatočne europoslanci zaslali. 

„Sylvie Goulard sa stala obeťou politickej hry, ktorá ovplyvňuje celú Európsku komisiu,“ vyhlásil následne Macron. Upozornil, že sa na túto tému bude rozprávať s budúcou predsedníčkou Európskej komisie Ursulou von der Leyen.

Dodal, že sa pousiluje, aby Francúzsku zostalo portfólio pridelené pôvodne Goulard. Tá mala riadiť rozsiahlu agendu pokrývajúcu vnútorný trh, digitálnu ekonomiku a priemyselnú politiku EÚ, ako aj nové generálne riaditeľstvo pre obranný a vesmírny priemysel.

Goulard to vzala na vedomie

Odmietnutá kandidátka na svojom účte na Twitteri uviedla, že „vzala na vedomie“ odmietavý postoj europoslancov.

„Beriem na vedomie rozhodnutie Európskeho parlamentu s rešpektom voči demokracii. Ďakujem prezidentovi republiky a Ursule von der Leyen za prejavenú dôveru a všetkým poslancom, ktorí za mňa hlasovali,” uviedla Goulardová.

Francúzska vláda musí čo najskôr navrhnúť nového kandidáta na post v Európskej komisii. Následne ho musí odobriť von der Leyen, potom sa dostaví na nové vypočúvanie pred poslancov europarlamentu.

Jej kauzu stále vyšetrujú

Europoslanci boli nespokojní najmä s odpoveďami, ktoré Goulard dala na otázky spojené s vyšetrovaním jej osoby v kauze nelegálneho zamestnávania asistentov v čase, keď pôsobila ako europoslankyňa, a s trojročnou konzultačnou činnosťou pre americký think-tank Berggruen Institute.

Jednotný trh aj obrana. Francúzska komisárka je silná v Bruseli, v Paríži ju vyšetrujú

Sylvie Goulard bude mať v novej Európskej komisii silné kompetencie v regulácii európskeho trhu vrátane digitálnej ekonomiky a obranného priemyslu. Oslabuje ju len neukončená aféra fiktívnych asistentov v Európskom parlamente.

Kauzu s fiktívnym zamestnávaním asistentov ešte stále vyšetruje Európsky úrad pre boj proti podvodom (OLAF).

Po prvom vypočutí dostala súbor dodatočných písomných otázok, na ktoré musela zodpovedať do utorka, ale ani jej písomné odpovede poslancov neuspokojili a Goulard musela vo štvrtok od 9.30 do 11.00 h prísť na druhé vypočutie.

Tretia obeť europarlamentu

Červená pre francúzsku centristku znamená, že proces verejného vypočutia navrhnutých eurokomisárov má už tretiu „obeť“ po tom, ako právny výbor europarlamentu na vypočutie neodporučil rumunskú nominantku Rovanu Plumb z frakcie socialistov a demokratov (S&D) a maďarského kandidáta Lászlóa Trócsányiho zastupujúceho ľudovcov (EPP).

Podľa zdrojov z prostredia Parlamentu si tri najväčšie parlamentné frakcie navzájom nič nedarovali. Proti Goulard najviac vystupovali poslanci ľudovcov, ktorých v tomto podporili aj socialisti.

Európsky parlament by mal 23. októbra v Štrasburgu hlasovať o kompletnej eurokomisii pod vedením Ursuly von der Leyen. Poslanci nemôžu zamietnuť individuálnych kandidátov na pozíciu európskeho komisára, hlasujú o Komisii ako celku. Je zatiaľ otázne, či príslušné výbory stihnú vypočuť náhradných kandidátov na komisárov, ktorých musia predložiť Francúzsko, Maďarsko a Rumunsko a pred vypočutím v Parlamente ich musí preveriť von der Leyen a rozhodnúť aj o tom, či novým kandidátom prenechá pracovnú agendu, pridelenú ich neúspešným predchodcom.