Za výnimku z ciel Spojeným štátom nič neponúkame, tvrdí komisárka Malmströmová

Komisárka pre obchod Cecila Malmströmová. [EPA-EFE/PATRICK SEEGER]

Komisárka pre obchod Cecilia Malmströmová v stredu (18. apríla) uviedla, že EÚ bude požadovať „trvalú a bezpodmienečnú“ výnimku z amerických ciel na oceľ a hliník. Washingtonu odkázala, že Brusel nebude rokovať „pod tlakom“.

Nové americké tarify na oceľ a hliník narúšajú svetový obchod a môžu podkopať nádej na hospodársky rast. Uviedla to v stredu eurokomisárka pre obchod Cecilia Malmströmová, ktorá tiež vyhlásila, že Európska únia nebude Washingtonu ponúkať žiadne ústupky, aby získala trvalú výnimku na americké clá.

Eurokomisárka súčasne označila americké tarify za „čistý protekcionizmus“.

Nový začiatok rozhovorov?

„Samozrejme, máme záujem diskutovať o obchodných sporoch,“ ale „nie sme ochotní rokovať pod tlakom,“ uviedla švédska eurokomisárka.

Americký prezident Donald Trump v marci zaviedol clá na dovoz ocele vo výške 25 % a hliníka na úrovni 10 %. Poskytol však EÚ a niekoľkým ďalší obchodným partnerom (napríklad Kanade a Mexiku) dočasnú výnimku na clá, ktorá platí do 1. mája.

Brusel podľa Malmströmovej slov však zatiaľ nedostal žiadnu záruku od americkej administratívy, že výnimka bude trvalá. „Vidíme oživenie a potenciál na rast obchodu a globálneho hospodárstva, ale tieto tarify ich ohrozujú,“ povedala novinárom v Štrasburgu. „Už môžeme vidieť ich tendencie narušiť obchod, čo ovplyvní aj EÚ.“

„Neponúkame USA nič za to, aby sme dostali trvalú výnimku z ciel, ktoré podľa nášho názoru nie sú v súlade s pravidlami Svetovej obchodnej organizácie (WTO),“ uviedla Malmströmová, ktorá očakáva, že Únia bude trvale a bezpodmienečne oslobodená od týchto opatrení. Dodala, že rokovania Bruselu s Washingtonom pokračujú, ale EÚ ešte nedostala žiadne záruky.

Únia požaduje u Svetovej obchodnej organizácie náhradu za americké clá na ocel a hliník

Európska únia požaduje kompenzáciu od USA za clá na dovoz ocele a hliníka, aj keď Washington tvrdí, že nepodliehajú pravidlám Svetovej obchodnej organizácie (WTO).

Predseda Európskej rady Donald Tusk v stredu v Európskom parlamente vyhlásil, že ak sa zástupcom Únie nepodarí presvedčiť amerických partnerov, „nezostane nám nič iné, len reagovat“.

Tusk sa radí medzi európskych politikov, ktorí navrhujú úplne nový začiatok do rozhovorov o vzájomnom obchode.

„Prihovoril som sa len za dialóg, ktorý zaistí viac obchodu medzi USA a EÚ – nič viac, nič menej,“ uviedol pre europslancami..

Oživenie TTIP

Malmströmová tiež vyjadrila znepokojenie nad obchodným sporom medzi USA a Čínou a označila jeho prípadnú ďalšiu eskaláciu za „niečo, čo by mohlo byť pre globálnu ekonomiku veľmi znepokojujúce“.

EÚ medzitým vypracovala zoznam produktov, na ktoré by zaviedla odvetné clá, aby „vybalansovala“ vplyv amerických taríf v prípade, že nezíska trvalú výnimku.

Merkelová vyzýva na obnovenie rokovaní o TTIP

Trump v predvolebnej kampani dohodu odmietal, podľa amerického ministra už názor zmenil.

Americký prezident naproti tomu vyjadril záujem oživiť rozhovory o zmluve o voľnom obchode (Transatlantické obchodné a investičné partnerstvo, TTIP), ktorá sa práve po jeho víťazstve v prezidentských voľbách odložila na neurčito. Malmströmová ale túto možnosť zatiaľ odmietla.

Komisárka zodpovedná za obchod pripomenula, že pre akékoľvek budúce rozhovory so zástupcami Bieleho domu bude potrebovať mandát od Rady EÚ.

Dohody s Japonskom a Singapurom

 

Malmströmovej slová prišli krátko po tom, ako Európska komisia oznámila, že ukončila rokovania s Japonskom a Singapurom o veľkých obchodných a investičných dohodách a vyjadrila nádej, že členské štáty nové zmluvy pakty schvália a vstúpia do platnosti do konca budúceho roka.

Podpredseda Európskej komisie Jyrki Katainen ich privítal ako víťazstvo obchodu, ktorý sa riadi pravidlami, a multilaterálneho systému.

Pri dohode s Japonskom ide o najrozsiahlejšie dvojstranné obchodné partnerstvo, aké kedy EÚ dojednala. Obe strany v nej potvrdili spoločný záväzok v oblasti udržateľného rozvoja a po prvý raz do dohody zahrnuli aj konkrétny záväzok parížskej klimatickej dohody. Prevažná väčšina ciel, na ktoré pri vývoze do Japonska minú európske podniky až miliardu eur ročne, sa zruší. Dohodou sa odstráni aj niekoľko dlhodobých regulačných prekážok, napríklad dvojité testovanie a duplicitná byrokratická záťaž.

Únia zvažuje sťažnosť na Čínu pred WTO. Pre porušovanie práv duševného vlastníctva

Európska komisia zvažuje podanie sťažnosti voči Číne pred Svetovou obchodnou organizáciou (WTO) kvôli čínskym obchodným praktikám, ktoré znevýhodňujú európske firmy, uviedol jej hovorca pre bruselský portál EURACTIV.

Dvojstranné obchodné a investičné dohody so Singapurom sú prvé, ktoré EÚ uzavrela s členom Združenia národov juhovýchodnej Ázie (ASEAN). V rámci ASEAN je Singapur pre EÚ zďaleka najväčším obchodným partnerom. V roku 2017 celkový objem dvojstranného obchodu dosiahol 53,3 miliardy eur v tovaroch a 44,4 miliardy eur v službách.

„Je vždy znepokojujúce, ak je niekto z našich partnerov ochotný prijať jednostranné opatrenia proti nám alebo proti niekomu z nás,“ vyhlásil a dodal, že „podpora multilateralizmu sa nedávno posilnila práve v dôsledku jednostranných krokov“.